0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Czytając > DOBROWOLSKI: Od walki...

DOBROWOLSKI: Od walki Krakowa z Watykanem do politycznej drogi Turcji. AUTORSKI PRZEGLĄD PRASY

Marcin Dobrowolski

Od walki Krakowa z Watykanem do politycznej drogi Turcji

Kraków rzuca rękawicę Watykanowi – napisała w poniedziałek (2.11) La Repubblica. Mowa o prośbie, jaką oficjalnie skierować miała Kuria Metropolitalna do Stolicy Apostolskiej w sprawie przeprowadzenia w Polsce uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II. Zamiarem dziennikarzy było prawdopodobnie wywołanie krótkotrwałej medialnej burzy, ponieważ kardynał Stanisław Dziwisz szybko zdementował tę informację i wyraził przekonanie, że uroczystości beatyfikacyjne papieży zawsze powinny się odbywać w stolicy Kościoła Katolickiego. Choć nic nie przeszkadza, aby z tej okazji zorganizować w Krakowie małą imprezę.

Przed wizytą Dawida Milibanda w Moskwie komentatorzy pisali o „resecie” stosunków brytyjsko-rosyjskich. Teraz nikt już tak nie napisze. Zdaniem wtorkowego (3.11) The Times duch zamordowanego trzy lata temu Litwinienki unosił się nad głowami Milibanda i Ławrowa. Spór, który zdominował tę wizytę, dotyczy oczywiście ekstradycji do Wielkiej Brytanii rosyjskiego obywatela oskarżonego o zabicie byłego podpułkownika KGB, a w chwili śmierci brytyjskiego azylanta. „The Independent” pisze również o sprawie British Council – zamkniętych kilka lat temu ośrodków kultury, których pracownicy oskarżeni zostali o szpiegostwo. Z kolei „Financial Times” przedstawia szersze tło brytyjsko-rosyjskiego zbliżenia, dowodząc, iż inicjatywa wyszła z Moskwy. Jak pisze korespondent dziennika finansowego, w najbliższy czwartek minister finansów Aleksiej Kudrin przyjeżdża do Londynu w związku z emisją obligacji skarbu państwa na łączną sumę 12 mld euro zaplanowaną na luty. Przychód z emisji ma pokryć deficyt budżetu do 2012 roku. I wszystko jasne.

Do triumfalnych głosów wieszczących koniec recesji w Europie przyłączył się prawicowy francuski Le Figaro (4.11). Powołując się na ogólnodostępny raport Komisji Europejskiej, dziennik ogłosił, że kraje strefy euro czeka w przyszłym roku wzrost gospodarczy rzędu 0,7 proc. PKB. Pisząc o tym spektakularnym sukcesie, dziennik przypomniał zalecenie Komisji, aby do 2011 roku powrócić do dyscypliny budżetowej, gdyż deficyt publiczny wzrósł niezmiernie z powodu programów pomocowych. Ot i cały sukces.

Trudno nie napisać o świńskiej grypie. Przepraszam, o A/H1N1. Choroba ta od półrocza zdaje się raczej być dysfunkcją psychiczną niż fizyczną. Przynajmniej jeśli chodzi o echo medialne. Swoją drogą, nie uważają Państwo, że „świńska grypa” to nazwa o wiele bardziej sympatyczna? Wspólnota Kościoła Katolickiego w Mediolanie wystraszona możliwością roznoszenia wirusa przez wiernych zarządziła wprowadzenie środków bezpieczeństwa. Wśród nich: opróżnienie pojemników z wodą święconą, Komunia Święta tylko na rękę, kiwnięcie głową na znak pokoju zamiast podania dłoni oraz odejście od wprowadzonego niedawno zwyczaju spowiedzi twarzą w twarz spowiednika z penitentem. O tym piszeLa Repubblicaw czwartek (5.11). Przy całej tej urzędowej histerii bezpieczeństwa zastanawia mnie, czy Włosi zrezygnowali z innych kordialnych zwyczajów, tak krępujących zimnokrwistych mieszkańców północy kontynentu.

Refleksja nad przyszłością Turcji w strukturach gospodarczych Europy trwa, ale równolegle do niej stawiane są pytania o sens i rolę tego kraju w NATO. W dziesięć lat po przejęciu władzy przez islamistów obszerny komentarz zamieścił „Washington Post” w artykule Davida Schenkera z Instytutu Polityki Bliskowschodniej w Waszyngtonie. W jego ocenie dowódcy wojskowi zawiadujący największą armią „w Europie” nadal respektują zasady państwa świeckiego. Przyznać też należy, że potrafią z żelazną konsekwencją o nie walczyć. Natomiast cywilny rząd, na którego czele stoi Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), coraz silniej prowadzi politykę antyliberalną, atakując niezależne media i sprzymierzając się z antyzachodnimi reżimami na Bliskim Wschodzie. Schenker ocenia Turcję również przez pryzmat jej kontaktów handlowych z Rosją i stawia pytanie o lojalność sojusznika w staraniach Sojuszu o zapewnienie bezpieczeństwa republikom bałtyckim. Ankara, zawiedziona impasem w negocjacjach o przyjęcie do Unii Europejskiej, zaczyna kierować swoje zainteresowanie w stronę państw Bliskiego Wschodu. Zaczyna wręcz – piszę Schenker – ciążyć w kierunku Teheranu. Świadczyć o tym ma częstotliwość kontaktów między wysokimi urzędnikami administracji tych państw. Jest jeszcze za wcześnie – taki wniosek płynie z artykułu – aby wykluczać to państwo z Sojuszu, jednak trzeba się zastanowić, czy islamistycznemu rządowi w Ankarze można powierzyć zaawansowane technologicznie uzbrojenie, takie jak wielozadaniowe myśliwce kolejnej generacji.

Jakże pięknie komentarz ten wpisuje się w debatę nad książką George’a Friedmana „The Next Hundred Years: A Forecast for the 21st Century”. Pozycję Państwu polecam i zapraszam za tydzień.

* Marcin Dobrowolski, dziennikarz i producent radiowy. Pracuje w Radiu PiN, gdzie jest prezenterem oraz producentem audycji „Poranek Radia PiN” i „Słowa Kluczowe”.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(43/2009)
9 listopada 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj