Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Muzyka alternatywna

Muzyka alternatywna

Aleksander Laskowski

Nagrań Haendlowskich w roku Haendla (na rok 2009 przypada 250. rocznica jego śmierci) aż nadto. Fascynującym sportem okazuje się śledzenie dokonań artystów, którzy uciekli się do szlachetnego uniku i sięgnęli po muzykę z okolic Jerzego Fryderyka, która jednak nie wyszła spod jego pióra.

Znakomita Kanadyjka Karina Gauvin poświęciła cały album twórczości Nicoli Porpory, właściwie rówieśnika JFH. Historia zapamiętała go przede wszystkim jako wspaniałego nauczyciela śpiewu – u niego bowiem kształcili się ci najsłynniejsi, kastraci Farinelli i Caffarelli.

Gauvin śpiewa wspaniale. Słuchając jej, trudno jednak oprzeć się uczuciu zdziwienia. Dlaczego muzyka Porpory brzmi nam w uszach tak, jakby ów kompozytor na każdym rozstaju dźwięków skręcał w inną stronę, niż się spodziewamy?

Muzyczny rozum mimowolnie myśli Jerzym Fryderykiem. Porpory warto słuchać. Choćby po to, by odświeżyć sobie Haendlowskie nawyki.

Nagranie:

„Porpora: Arias”
Karina Gauvin sopran
Il Complesso Barocco
Alan Curtis dyrygent

ATAM Classique 2009

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 45

(45/2009)
23 listopada 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj