close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Patrząc > BIEDRZYCKI: Komiksowe meandry...

BIEDRZYCKI: Komiksowe meandry dorosłości. „Solanin”

Bartosz Biedrzycki

Komiksowe meandry dorosłości

Koszmarny los nastolatka to nieustająco wdzięczny temat dla popkultury. Męki okresu dorastania, szkolny horror, towarzyski terror, rodzinna katastrofa – wszystko to rzeczy malownicze. Kultura masowa poświęca się im więc dużo powierzchownej uwagi.

Szkoda, że równie wiele atencji nie poświęca się okresowi nadchodzącemu bezpośrednio potem, a o wiele istotniejszemu i rzutującemu na całą resztę ludzkiego życia. Jaki bowiem moment jest ważniejszy w tworzeniu swojego miejsca w sieci społecznych powiązań? Studia, pierwsza praca, pierwszy dom, pierwsze poważne związki ?

Wchodzenie w dorosłość i uzyskiwanie samodzielności nigdy nie było łatwe. Nic się zresztą nie zmieniło: w świecie zatraconym w pogoni za pieniądzem, sukcesem i równaniem do – arbitralnie absurdalnych – standardów zgubić się może każdy dorosły, nawet ten zawczasu zaprawiony w bojach .

A co dopiero grupa dwudziestokilkuletnich przyjaciół, życiowych żółtodziobów.

solanin

O takich właśnie zmaganiach z materią świata opowiada nominowany do nagród: Eisnera i Harveya (dwóch najważniejszych trofeów komiksowych) komiks Solanin autorstwa Inio Asano.

Naru i Mei to para, od niedawna mieszkająca razem. Ona ma nudną pracę w biurze, on dorabia jako kurier. On chciałby zostać muzykiem, a ona… sama nie wie.

To ona rzuca pracę. On zaś w pewnej chwili orientuje się, że życie przepływa obok. Jedynym punktem odniesienia tej, popadającej w bezcelowość egzystencji, jest grupa przyjaciół, grających razem z Naru w amatorskim zespole.

Ich, co prawda, równie trudno byłoby uznać za dobrze radzących sobie z otaczającą rzeczywistością. Wieczny student romansujący z młodszymi koleżankami, mimo pozostawania w stałym związku i nieudolny ekspedient, pracujący w aptece swojego ojca, to przecież nie są „poważni”, współcześni mężczyźni. Ich trzech i dwie towarzyszące dziewczyny to doskonały przekrój przez współczesne młode pokolenie japońskie. Zapewne zresztą nie tylko japońskie…

To właśnie staje się siłą tej opowieści: uniwersalność. Asano, sam dwudziestoparolatek, celnie i błyskotliwie portretuje współczesnych sobie rówieśników, zagubionych w początkach dorosłości. Świetnie naszkicowane sylwetki bohaterów i humor – to kolejne atuty tej mangi. Lekka, bardzo delikatna i szczegółowa, pełna polotu kreska, bogate detale w tle, dodają opowieści dodatkowej barwy i sprawiają, że chłoniemy ją ze smakiem.

W zasadzie główną wadą wydanego przez Hanami tomu jest to, że jest to tylko połowa dwutomowej opowieści. Na jej drugą część musimy zaczekać aż do lutego. A przyjdzie nam to z trudem, gdy Naru leży, patrząc z nieobecnym uśmiechem w niebo, a my nie wiemy, co tak naprawdę widzi…?

solanin_okladkaKomiks:

Tytuł: Solanin
Autor: Inio Asano

Objętość: 212 stron
Oprawa: Miękka
Cena okładkowa: 29 zł

Wydanie polskie: Hanami, 2009

* Bartosz Biedrzycki, pracownik IT, twórca, wydawca i miłośnik komiksów.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(47/2009)
7 grudnia 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj