Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Zejście na szczyt....

Zejście na szczyt. Emmanuel Ax w Amsterdamie

Aleksander Laskowski

James Conlon pokonał je radosnym truchtem ćwiczonym w wysokiej klasy fitness klubie. Orkiestrę w uwerturze z opery Schauspieldirektor Mozarta poprowadził ze źrebięcą werwą. Na rozgrzewkę.

Długie.
Niebezpiecznie strome.
Wyłożone czerwonym dywanem.
Zabezpieczone złotym drążkiem poręczy.
Od nich się zaczyna. W myślach każdego solisty,
któremu przyjdzie występować w tej sali, szczelnie spowite legendą. Schody.

Emmanuel Ax próbował zstępować godnie, maestoso, schodek po schodku. Widok sali wymusił jednak na jego stopach accelerando. Drugą ich połowę uśmiechnięty trwożliwie artysta przebiegł niczym pasaż, trącając trzewikiem co drugi stopień. Zatrzymał się dopiero przy fortepianie. I zadumał.

Wówczas orkiestra rozpięła w powietrzu gładką taflę drżącego powietrza. Pierwsze dźwięki fortepianu spadły na nią niczym krągłe krople najczystszej energii.

W drugiej części koncertu dęte drewniane ułożyły się w brzmiącą intarsję. Na jej tle Ax między swymi palcami rozpiął pajęczynę z jedwabnych interwałów. Jedne po drugim wpadały w nią senne marzenia. Obudziła się tęsknota nie kłująca w serce. Jak na Chopina niezwykła.

Myśliwy z trzeciego ogniwa czaił się długo. W końcu zgrabnie wyskoczył z waltorni, ukłonił się dwornie i uciekł na któryś z obrazów do Rijksmuseum. Nie miał daleko.

A Ax dalej kołysał się w trójdzielnym rytmie.
Trudno było mu się przestawić na marszowe dwie czwarte, gdy, ukłoniwszy się głęboko, wspinał się po schodach do wyjścia. W drzwiach spojrzał za siebie. Concertgebouw wciąż była pełna oklasków.

Koncert:

Emmanuel Ax, Chamber Orchestra of Europe, dyr. James Conlon
Concertgebouw, 24 listopada 2009

Mozart Schauspieldirektor Uwertura
Chopin Koncert f-moll
Britten Wariacje na temat Franka Bridge’a
Mendelssohn Symfonia Włoska

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 47

(47/2009)
7 grudnia 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj