Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Patrząc > JASINA: A mi...

JASINA: A mi się podobało… „Avatar” (2)

Łukasz Jasina

A mi się podobało…

Lubię Jamesa Camerona, a dokładniej zrobione przez niego filmy. „Titanica” najbardziej, ale i „Obcych” znoszę, choć klasyka Scotta wolę zdecydowanie. Cameron to reżyser porządny, pracuje doskonale i robi pożytek z posiadanego budżetu.

„Avatar” wygląda barokowo i wystawnie. Estetyka wgniata w fotel, a Sigourney Weaver jest wciąż seksowna, choć do wieku naszych babć dobiega.

Mamy tu wspaniale metafory międzyludzkiej przyjaźni; mamy też wyraźne rozgraniczenie dobra i zła. Prostocie scenariusza nie można niczego zarzucić – wszystko jest jak trzeba. Przybysze, tubylcy – jeden z przybyszów poznaje prymitywną kulturę, która wcale nie jest prymitywna. Dużo tu ładnych scen.

Cóż, że losy tubylców toczą się zazwyczaj inaczej niż w filmie. Zazwyczaj dominująca cywilizacja morduje w końcu wszystkich i buduje kopalnię. Przydarzyło się to i w Kongo, i w Indonezji. My, bogaci ludzie Zachodu mamy z tego same profity. Ale wzruszamy się wciąż sprawiedliwą walką dzikich.

Jestem człowiekiem przesadnie sentymentalnym i jak wielu tak zwanych intelektualistów w głupawych, amerykańskich filmach szukam idealnych wyobrażeń miłości. W „Avatarze” było blisko – prawdziwe uczucie zwyciężyło – cóż z tego, że naprawdę to się nie zdarza? To było piękne – płakaliśmy w kinie i wierzyliśmy przez chwilę w marzenia. Brawo panie Cameron! W imieniu płaczliwych – dzięki!

Film:

„Avatar”
Reżyseria: James Cameron
Dystrybucja: Imperial CinePix
USA 2009

* Łukasz Jasina, historyk, publicysta, członek redakcji „Kultury Liberalnej”.

„Kultura Liberalna” nr 1 (51) / 2010 z dn. 5 stycznia 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 1

(0/2010)
5 stycznia 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj