Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Atom String Quartet....

Atom String Quartet. Jazz jaworowo-świerkowy

Maciej Camerarius

Czy jazzmani zastanawiali się nad wprowadzeniem parytetu reprezentacji instrumentów w jazzie? Rozpanoszyły się tu głównie trąbki, puzony, saksofony, fortepiany, gitary, basy! A gdzie na przykład fagoty, oboje, rogi angielskie, altówki? Jeśli gdzieś są, to na pewno nie w składach jazzowych. Czy w ogóle zapoczątkowana tu została emancypacja?

Przyznajmy: nie!

Istnieją jednak pierwsze sygnały, że coś się może tu zmienić. Atom String Quartet jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz! Oto więc oznajmili swoje powstanie pierwsi odważni emancypanci, walczący o pełnoprawność instrumentów smyczkowych. Na razie zaczynają odważnie we własnym gronie.

Niełatwe to początki. Gorsety nie całkiem zrzucone. Członkowie kolektywu muszą stawić jeszcze czoła wielu barierom: protekcjonalnego traktowania ich (jako epigonów kwartetów haydnowskich), podawania w wątpliwość kompetencji harmonicznych przy przeroście środków wykonawczych i dość kanonicznych solówek (lata nauki idą na marne!). Muzycy ci, jakże zdolni przecież, walczyć muszą dodatkowo z ryzykiem bycia jedynie ozdóbką czyichś przyjęć, gala-dinnerów lub nawet imprez masowych. Jednocześnie rozwiązać problem niejednoznacznych i zawikłanych związków jazzu i muzyki poważnej. Być może staną przed wyborem: poruszając się w mainstreamownym kieracie, popularyzować jazz czy może jednak stworzyć własny program, zapominając o przyzwyczajeniach szowinistycznego słuchacza?

Stwierdzić jednak należy, że byt kwartetów smyczków w sferze polskiego jazzu został znacząco poprawiony.

Koncert:

Atom String Quartet
„Lokal Użytkowy”, Warszawa
8 stycznia 2010 r.
http://www.myspace.com/atomstringquartet

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 54

(3/2010)
26 stycznia 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj