0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Czytając > BUCHOLC/JASTRZĘBSKI: Czytając 2009....

BUCHOLC/JASTRZĘBSKI: Czytając 2009. Niebeletrystycznie i komiksowo

Marta Bucholc

Ranking niebeletrystyczny

1. Tadeusz Gadacz, „Historia filozofii XX wieku”, Znak

(Bo jest.)

2. Niccolò Machiavelli „Rozważania nad pierwszym dziesięcioksięgiem historii Rzymu Liwiusza”, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

(Bo powinien być zawsze i każda okazja jest dobra.)

3. Louis Althusser „W imię Marksa”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej

(Bo nie było, a dawno powinno było być.)

4. Talcott Parsons, „System społeczny”, NOMOS

(Bo nie było, a każdy powinien sam się przekonać, czy Mills ma rację.)

5. Gilles Deleuze, „Kino”, słowo/obraz terytoria

(Bo akurat wyszło w 2009 roku.)

* Marta Bucholc, doktor socjologii, członek redakcji „Kultury Liberalnej”.

***

Autor raportu: Jacek Jastrzębski

Opracowanie: Bartek Biedrzycki

Rok 2009 na rynku komiksowym

Trudno jest ocenić rok na rynku komiksowym ze względu na brak miarodajnego źródła danych. Wszelkie dostępne zestawienia należy analizować samodzielnie, biorąc pod uwagę specyfikę ich źródła i grupę, na której dane zestawienie zostało oparte. Ze względu na równie silny co sztuczny podział na komiks europejsko-amerykański i azjatycki, trudno jest dokonać sumarycznego podsumowania rynku.

Jednym z wyznaczników popularności może być poziom sprzedaży. Należałoby wziąć tu pod uwagę zarówno sprzedaż stacjonarną, jak i sprzedaż internetową, która może być uważana na rynku komiksowym za równorzędną lub nawet wyższą. Sklep.gildia.pl – jeden z najpopularniejszych serwisów handlujących komiksami – nie opublikował jeszcze rankingu sprzedaży komiksów w całym roku 2009. Biorąc jednak 12 rankingów miesięcznych i odpowiednio punktując każdą z poszczególnych pozycji miesięcznego rankingu krystalizuje się poniższa lista:

1. Wieczna Wojna – wydawnictwo Egmont, linia wydawnicza Science-fiction
2. Wykiwani – wydawnictwo timof i cisi wspólnicy
3. Fun home – wspólne wydanie Abiekt.pl i timof i cisi wspólnicy
4. Marvels – wydawnictwo Mucha Comics
5. Przybysz – wydawnictwo kultura gniewu

Na dalszych pozycjach znalazły się m.in. odcinki serii Hellblazer, Sagi o Potworze z Bagien, Arq, wznowienia Sandmana, seria Armada, oraz pozycje z rynku frankońskiego.

Jak w większości takich zestawień prym wiedzie największe wydawnictwo komiksowe w Polsce. Aż 10 pozycji z pierwszej 15-tki to komiksy Egmontu.

Brakuje w tym zestawieniu jakichkolwiek mang, co tak naprawdę spowodowane jest tylko i wyłącznie faktem, iż czytelnicy tego rodzaju komiksów robią zakupy przeważnie w sklepach stacjonarnych, salonikach prasowych oraz kioskach. Wystarczy przejść się do któregokolwiek z nich, żeby zauważyć kilka popularniejszych tytułów mangowych na półkach (a prawie żadnego tytułu „nie mangowych” komiksów).

W głosowaniach w których biorą udział czytelnicy portali komiksowych sytuacja wygląda trochę inaczej. Serwis komiks.polter.pl do września 2009 roku prowadził wśród swoich czytelników dwa niezależne rankingi. Jeden na komiks miesiąca, drugi na mangę miesiąca. O większej popularności mangi świadczy również frekwencja w tych głosowaniach: na mangę miesiąca głosowało przeważnie 2-3 krotnie więcej użytkowników portalu niż na komiks miesiąca. Z drugiej strony może to być wynikiem innego przekroju czytelniczego. Uzasadniony jest podgląd, że komiks azjatycki czyta młodsza, bardziej prężna i „internetowa” grupa fanów, którzy reagują silniej na tego typu inicjatywy jak plebiscyt.

Wśród komiksu azjatyckiego, zgodnie z wynikami głosowania na serwisie Polter, cieszą się serie:

1. Death Note – wydawnictwo Japonica Polonica Fantastica
2. Fullmetal Alchemist – jw.
3. Angel Sanctuary – jw.
4. Naruto – jw.
5. Black Lagoon – Waneko

Na dalszych pozycja uplasowały się prawie wyłącznie albumy z wydawnictwa Hanami, publikującego mangę dla czytelnika dojrzalszego i bardziej wyrobionego.

Comiesięczne głosowanie na komiks miesiąca przeprowadzają dwa serwisy komiksowe. Wymieniony wyżej komiks.polter.pl (który zarzucił ranking w ostatnim kwartale 2009) oraz komiks.gildia.pl. Zestawiając te dwa rankingi otrzymujemy następującą listę.

1.  Fun Home – Abiekt.pl / timof i cisi wspólnicy
Życie w obrazkach  – Egmont
Wieczna Wojna – Egmont

4. B.N.P.O 1946 – Egmont
Spirit – Egmont
Saga o potworze z Bagien – Egmont

Na dalszych pozycjach plasują się m.in. kontynuacja Najgorszej kapeli świata, serii Baśnie, Lucyfer i Armada, a także Arq, Aldebaran, Lupus, oraz albumy Opowieści z Hrabstwa Essex i Henri Désiré Landru.

W tym momencie, mamy już w rankingu przekrój prawie wszystkich większych wydawnictw komiksowych w Polsce: Egmont – 11 pozycji; Timof – 2 pozycje; kultura gniewu, Post, Taurus Media  – po jednej pozycji.

Rynek komiksu w Polsce jest mały i specyficzny, nie przeszkadza to jednak w jego dużej dywersyfikacji. Nie wpływa też bynajmniej na jakość publikacji – od kilku lat łatwiej dostać u nas światowe komiksowe arcydzieło, niż przeciętny amerykański mainstream. Z pewnością jest to rynek wymagający, ale skierowany także do wymagającego czytelnika.

*Jacek Jastrzębski: analityk, kolekcjoner i aktywista środowiska komiksowego

„Kultura Liberalna” nr 55 (5/2010) z 2 lutego 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 55

(4/2010)
2 lutego 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj