Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Mowa, język, słowa

Mowa, język, słowa

Aleksander Laskowski

Dyskutowałem ostatnio z pewną uczoną Frau Doktor. Długo licytowaliśmy się na pytania. „Czy muzyka jest językiem?” – zastanawialiśmy się. „A może to tylko dźwiękowe zjawisko do języka podobne?”

Na wiele z nich nie było odpowiedzi. Teraz uporczywie szczypią w potylicę.
Czy muzyka jest mową dźwięków, tak jak chce Nicolaus Harnoncourt?
Czy mowa jako system dźwięków może być muzyką?
Kto może ten (nad)język zrozumieć?
Zamiast odpowiedzi w głowie świta mi wspomnienie nagrania „Requiem dla młodego poety” Bernda Aloisa Zimmermanna. W dziele tym słowa możnych tego świata pozlepiane są w muzyczny kolaż, niewerbalne świadectwo koszmarów dwudziestego wieku. Lamentacja.
Wstrząsający spadek po stuleciu odartym z poezji.

Nagranie:

Bernd Alois Zimmermann „Requiem For A Young Poet”
Holland Symphony Orchestra,
Dyr. Bernhard Kontarsky
Cybele
2008

...czy możemy zatrzymać Cię na chwilę? Skoro jesteś tu z nami, mamy do Ciebie ważną prośbę.

„Kultura Liberalna” jest tygodnikiem wydawanym społecznie, to znaczy istnieje dzięki wsparciu Darczyńców. W każdy wtorek publikujemy pełnowymiarowe wydanie magazynu, wydajemy książki, organizujemy wydarzenia publiczne.

Dajemy głos ludziom rozmaitych profesji i środowisk, którzy mają do powiedzenia coś ważnego i ciekawego - niezależnie od potrzeb reklamodawców i komercyjnych wymogów. Wierzymy w pluralistyczną demokrację i rozmawiamy także z tymi, z którymi się nie zgadzamy. Bez „KL” w naszym kraju byłoby smutniej!

Przed nami kolejne cele. Aby działać stabilnie i zachować pełną niezależność, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas bezpośrednimi, comiesięcznymi wpłatami. Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. Zajmie to tylko minutę!

SKOMENTUJ

Nr 57

(6/2010)
16 lutego 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj