Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Kontemplacje, aranżacje. „Voices...

Kontemplacje, aranżacje. „Voices of Bach” Albrechta Mayera

Marta Budkowska

Połączenie słowa „aranżacje” z nazwiskiem „Bach” nie brzmi dobrze. Wyśmienicie za to brzmią aranżacje utworów lipskiego kantora znajdujące się na najnowszej płycie Albrechta Mayera „Voices of Bach”.

To kolejny, po m.in. „Lieder ohne Worte”, album pierwszego oboisty Filharmoników Berlińskich przygotowany we współpracy z aranżerem Andreasem N. Tarkmannem. Wybierając aranżacje, Mayer i Tarkmann nawiązali po raz kolejny do barokowych tradycji, w których kompozytorzy nie stronili od aranżowania dzieł własnych, a nawet od dokonywania cudownych przemian dzieł cudzych we własne.

* * *

Powrót do muzyki Jana Sebastiana Bacha jest dla Albrechta Mayera również powrotem do muzycznych korzeni. I do fascynacji pokrewieństwem między obojem a ludzkim głosem. Inaczej jednak niż w wypadku Hilary Hahn i jej płyty „Bach. Violin & Voice”, mamy tu do czynienia z czymś więcej niż tylko muzycznym marzeniem zrealizowanym po latach. Albrecht Mayer wyznaje bowiem, że wykonywanie kompozycji Bacha jest niego również formą kontemplacji. I to dlatego płytę otwiera i zamyka chorał „Was Gott tut, das ist wohlgetan” (z BWV 75 i 12). Będący za pierwszym razem radosnym wyznaniem wiary, za drugim – jej potwierdzeniem.

Nagranie:

„Voices of Bach”

Albrecht Mayer obój, obój miłosny, rożek angielski
The English Concert
Trinity Baroque
Decca 2010
Dystr. Universal Music Polska

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 62

(11/2010)
23 marca 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj