Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Patrząc > JASINA: Porządnie jak...

JASINA: Porządnie jak zawsze...

Łukasz Jasina

Porządnie jak zawsze…

Od kilku miesięcy zmysły kinomanów drażnione były zwiastunami najnowszego filmu Martina Scorsese „Shutter Island” (po naszemu „Wyspa tajemnic”, co jest raczej przekładem nadętym i nieudanym). Udało mi się obejrzeć go na Berlinale, a teraz w moje ślady pójdą inni obywatele RP.

Reżysera wsparła ekipa aktorów doświadczonych. Coraz dojrzalszy Leonardo DiCaprio, Ben Kingsley, który daleko odszedł od „Gandhiego” i grywa teraz demoniczne symbole zła, Michelle Williams, która sobie radzi z każdą rolą, i Mark Ruffalo, który budzi radość pojawieniem się na ekranie. Scorsese dołożył do tego swoją, jak zwykle perfekcyjną, robotę reżyserską i masę nawiązań do „hiszpańskiej” szkoły horrorów. No i nie mogło się nie udać…

Biada jednak tym, którzy czekają na Scorsesowskie płynne przejścia. Film jest zmontowany w niezwykle szybki i nowoczesny sposób. Cały czas przebija przezeń niejednoznaczność.

Aha, i coś dla nas, Polaków – masa odniesień do II wojny światowej. Dawno nie widziałem filmu, w którym każdy Niemiec okazywałby się nazistą.

Rola DiCaprio – oscarowa…

Film:

„Wyspa Tajemnic” (Shutter Island)
Reż. Martin Scorsese
USA 2010
Dystr. United International Pictures

* Łukasz Jasina, historyk, publicysta, członek redakcji „Kultury Liberalnej”.

„Kultura Liberalna” nr 62 (12/2010) z 23 marca 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 62

(11/2010)
23 marca 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj