Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Argerich. Pires. Niezaprzeczalny...

Argerich. Pires. Niezaprzeczalny dowód Bożej Dobroci

Aleksander Laskowski

 

Ojciec Pirrone w świątobliwy sposób
nie był wrażliwy na kobiece wdzięki,
bo przyjemnie było mu dopatrywać się
w nich niezaprzeczalnego dowodu Dobroci Bożej.

Koncertem B-dur Beethovena podzieliły się zgodnie, choć nie bez kokieteryjnego drżenia powieki. Maria zinterpretowała część pierwszą, Marta – drugą i trzecią. Zagrały na zabytkowym fortepianie Erarda z towarzyszeniem Orkiestry XVIII Wieku pod batutą Fransa Brüggena.

Żadna z pań nie kojarzy się z ruchem wykonawstwa historycznie poinformowanego i z tego względu koncert był sensacją. Nieoczekiwanie wspólny występ stał się jednak czymś więcej, radosnym objawieniem Ducha muzyki, który tak często chowa się pod nieczułymi palcami bezdusznych wykonawców.

Argerich i Pires zagrały też na cztery ręce – Sonatę D-dur Mozarta. Klasyczne dzieło wykonane na instrumencie doby romantyzmu, na przesłoniętej przeciwpożarową kurtyną Scenie Wielkiej Opery Narodowej, we współczesnym słuchaczu wzbudziło iście młodopolską egzaltację: oto dwa niezaprzeczalne dowody Dobroci Bożej sprawiły, że kobiety mniej od ojca Pirrone świątobliwie wrażliwe, zagubiły się w rozkoszy, jaką dają dźwięki starego fortepianu. Cóż mówić o mężczyźnie.

Koncert:

Marta Argerich, Maria João Pires fortepian
Orkiestra XVIII Wieku
Frans Brüggen dyrygent,
Scena Wielka Opery Narodowej
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa
30 sierpnia 2010 r. 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 87

(38/2010)
7 września 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj