Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Dobre brzmienie Dobrzyńskiego

Dobre brzmienie Dobrzyńskiego

Aleksander Laskowski

Rzadka to sytuacja, gdy człowieka zachwyca jego własna niewiedza.

Na inauguracji sezonu Polskiej Orkiestry Radiowej grupa tym właśnie zachwyconych była nader liczna, albowiem prawie nikt nie mógł znać opery „Monbar, czyli Filibustierowie” Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Dzieło powstało w latach 1836-38. Po niemal ćwierćwieczu starań udało się doprowadzić do premiery, która odbyła się 10 stycznia 1863 roku w Warszawie. Dwanaście dni później wybuchło powstanie, kończąc tym samym sceniczną karierę „Monbara”. Mało brakowało, a podczas kolejnego powstańczego zrywu, w roku 1944, opera przepadłaby bezpowrotnie, jako że materiał orkiestrowy spłonął. Szczęśliwie zachował się rękopis, na podstawie którego przygotowano niedzielne wykonanie w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.

Nie ja jeden zadawałem sobie pytanie, z czym tę muzykę skojarzyć. Ile w niej Moniuszki, Rossiniego, Offenbacha, Webera i Meyerbeera? Jedna rzecz jest pewna – najwięcej samego Dobrzyńskiego, który – miejmy nadzieję – na dobre powraca do naszego krajobrazu kulturalnego. Czy raczej wnoszony jest na rękach przez zespół zawadiacko prowadzony przez Łukasza Borowicza. Dobra wiadomość dla tych, którzy na koncercie nie byli i nie słuchali transmisji w Programie II Polskiego Radia: będzie z tego płyta!

Koncert:

Ignacy Feliks Dobrzyński „Monbar, czyli Filibustierowie”
Soliści, Chór Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa
Dyr. Łukasz Borowicz

Studio im. Witolda Lutosławskiego
Warszawa, 19 września 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 89

(39/2010)
21 września 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj