Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Cyfrowane cuda. Ottorino...

Cyfrowane cuda. Ottorino Respighi, „Deità Silvane, Songs”

Aleksadner Laskowski

Gemma Bertagnolli ma głos preindustrialny.

Samym oddechem, branym przed pierwszą frazą, przenosi nas w czasy, gdy powietrze było czyste, a wiara ludu bożego niezmącona przez zsekularyzowane ekscesy dźwiękowe wielkich miast. Przynajmniej dzieje się tak wtedy, gdy śpiewa muzykę dawną.

Co z nowszym repertuarem? Chcąc się o tym przekonać, z najwyższą ciekawością czekałem na album nagrany dla włoskiego Stradivariusa (ukazał się w 2008 roku, ale do mnie przyjechał dopiero co), na którym Gemma sięga po pieśni Ottorina Respighiego. Włoszka wędruje przez melancholijny świat leśnych bóstw, Deità Silvane. Niczym wierny cień kroczy za nią fortepianista Aldo Orvieto, a ich wspólny ruch zdaje się dziełem natury. Ich droga wiedzie od XX stulecia w przeszłość oswojoną przez twórcę „Pinii Rzymskich”. Respighi napisał – przepraszam – rozpisał bas cyfrowany w miłosnych kantyczkach dawnych mistrzów. Słuchając ich, czuję się tak, jakbym oglądał artystyczne zdjęcia fresków z barokowej świątyni. A ja przecież lubię takie albumy.

Płyta:

Ottorino Respighi, „Deità Silvane, Songs”;
Wyk.: Gemma Bertagnolli, Mirko Guadagnini, Aldo Orvieto;
Stradivarius 2008.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 96

(47/2010)
9 listopada 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj