0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Patrząc > SUCHCICKA: Targi o...

SUCHCICKA: Targi o poezję. Kraków, 7 listopada 2010 roku – trochę wieje, nie pada

Katarzyna Suchcicka

Targi o poezję. Kraków, 7 listopada 2010 roku – trochę wieje, nie pada

Targi okazały się mieścić dalej, niż przypuszczałam, trzeba było jechać tramwajem. Nr 4 i potem 12 albo 1. Przede mną wielki namiot i kolejka wielka. To chętni do wejścia, ale ja gnam do rejestracji, tam czeka nalepka „Autor”, dumna taka. Poszukuję stoiska, jestem, wydawca sadza mnie obok Janka Sochonia. Oho, jego „Intencje codzienne” zdobyły nominację do „Nike”. Jestem następna, to znaczy – w podpisywaniu egzemplarzy. On jest szlachetny, wziął do ilustracji wierszy zdjęcia dzieł niewidomego garncarza. Obiekty – kolor błękitny w środku, jak woda, kształt dzieży. Mój tomik sam błękitny, dopiero co zszedł z prasy. Znów poprawiłabym w nim co nieco, ale nie ten czas, eh. Podchodzą nieznajomi, uśmiechają się, proszą, żeby pisać ich imię. Dobrze mi tu, jak w puchu. Tymczasem dużo młodziaków gna z piórkiem, ażeby zdobyć tylko podpisik, nie kupować, niestety. Ciągnie ich szwedczyzna, ale jak ten wydawca zarobi na życie? A jeszcze pismo „Okolica Poetów” leży na blacie. Okolica poetów, okolica biedy, okolica rujnacji, niestety. Spotyka mnie znajomy podkarpacki poeta, Jan Tulik, i woła, żem niezmieniona, on kwitnie, buduje. Warto budować w Krośnie kulturę. Może zagadam do burmistrza z Bielan, żeby założyć salonik „Literat”? A tu nowe siły przybyły na me stoisko, w barwnej postaci Kamila Sipowicza, autora, zgadnij…wierszy! I tak jedno za drugim wsiadamy na tego konia, który uśmiecha się, czeka, parska: tu, do wierszy moich! Wydawca ładuje pokaźną paczkę tomów. Jak ja to wszystko przydźwigam do domu? Za chwilę gnam do pociągu. Zdążę, nie zdążę, w ostatniej sekundzie chwytam za drążek… a tu pełno pisarzy! W I klasie wesoło gwarzy profesor Bartoszewski, dziwnie przechylony Eustachy Rylski przyjmuje pokłony, Miecugow bystro spogląda przez szybkę przedziału, ja lecę do drugiej klasy. Ostatnie zaś sformułowanie dla własnej wartości nie ma znaczenia wcale!

* Katarzyna Suchcicka, poetka, krytyk literacki i filmowy, autorka filmów dokumentalnych. Obecnie pracuje dla TVP Kultura. Stale współpracuje z „Kulturą Liberalną”.

„Kultura Liberalna” nr 97 (47/2010) z 16 listopada 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 97

(47/2010)
16 listopada 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj