close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Patrząc > MAZGAL: Rat, prawie...

MAZGAL: Rat, prawie jak art. „Wyjście przez sklep z pamiątkami” Banksy`ego

Anna Mazgal

Rat, prawie jak art

Kłopot z filmem „Wyjście przez sklep z pamiątkami” Banksy’ego jest taki, że nie jest to w całości jego film. Twórca obrazu staje się bohaterem, bohater twórcą, nie wiadomo kto jest, a kto nie jest artystą, a sam obraz to ściema, bo pierwotnie w ogóle nie miał powstać. Aż dziw bierze, że wychodzi się z kina z poczuciem obejrzenia czegoś istotnego.

Na tym właściwie można by skończyć recenzję filmu, bo więcej szkoda zdradzać. Zresztą trudno zdradzić coś na pewno, bo wszystko, co w „Wyjściu” gra jakąś rolę, za chwilę jest czymś zupełnie innym. To 90 minut ruchomego graffiti Banksy’ego i jeżeli chodzi o zamysł, jest to zdecydowanie jego film.

Kto spodziewa się, że Banksy, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Street Artu, dokona spektakularnego coming-outu w kwestii tego, jak wygląda i kim naprawdę jest, ten się zawiedzie. Z drugiej strony to, co Banksy mówi, jak formułuje myśli, jak pracuje i co chce nam przez ten obraz przekazać, pokazuje, jakim jest człowiekiem. I mówię to z pełnym przekonaniem: Banksy jest fajnym facetem.

Film, dzięki kompulsywnej pasji nagrywania Thierry’ego Guetty – twórcy pokaźnej części materiału składającego się na „Wyjście” – pokazuje korzenie Street Artu. To sztuka jak żadna inna zasadzająca się na powtarzalności. Ale i na tempie: im szybciej można wykonać skomplikowany wzór, tym lepiej. Skaczemy więc po dachach razem z twórcami, którzy jeszcze kilka lat temu po piracku kolonizowali metropolie za pomocą szablonów i farb w sprayu. Teraz „miejskie szczury” – notabene jeden z głównych motywów prac Banksy’ego – sprzedają swoje prace przez dom aukcyjny Christie’s. Oto na naszych oczach kolejna awangarda przechodzi proces mieszczańskiego udomowienia.

Jednak najciekawsze jest to, czego film nie pokazuje wprost. Na przykład różnica w byciu artystą uciekającym nocą przed policją i licytującym dzieła za 550 tys. dolarów. Czy też powód, dla którego Thierry Guetta może nagrywać wszystkie grafficiarskie legendy po obu stronach Atlantyku, chociaż kilometry taśmy leżą składowane w plastikowych pudełkach, a sam „filmowiec” nigdy ich nie ogląda. Wreszcie, próba odpowiedzi na pytanie o to, kto jest artystą i czy rzeczywiście w czasach, gdy każdy może tworzyć, tak „każdy” nim zostanie? I czy może być to ktoś, kto w sumie nic nie potrafi?

Film zostawia widza z kłębowiskiem pytań, ale i z poczuciem, że szukanie na nie odpowiedzi może być niezwykle ekscytujące. Film może też stanowić przydatny instruktaż dla tych, którym zdarzyło się patrzeć na dzieło współczesnego artysty i myśleć: „ja też mogę zrobić coś takiego”. Ci, którym z całego procesu twórczego najbardziej podoba się bycie artystą, poczują się zachęceni, by spróbować. W nadziei na to, że znajdą się wśród tych nielicznych, którzy – zgodnie z mottem filmu – w świecie, w którym nie ma reguł, złamią je wszystkie.

Film:

„Wyjście przez sklep z pamiątkami” (Exit Through the Gift Shop)

Reż. Banksy

USA/Wielka Brytania 2010

* Anna Mazgal, członkini redakcji „Kultury Liberalnej” oraz ekspertka Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Reprezentuje OFOP w Obywatelskim Forum Legislacji.

„Kultura Liberalna” nr 98 (48/2010) z 23 listopada 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 98

(48/2010)
23 listopada 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj