Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Czytając > MAZGAL: Wiersze o...

MAZGAL: Wiersze o dobrym życiu

Anna Mazgal

Wiersze o dobrym życiu

Wydawałoby się, że tomik Marka L. Barańskiego „Echo i dym” to zbiór wierszy – wspomnień, obrazów i spostrzeżeń. Jednak zamiast ulotności i nietrwałości opisane są konkrety i drobiazgi, które oddziałują na wyobraźnię i zmysły czytelnika. A wiersze, zwłaszcza w części „Strony domowe”, czyta się niczym krótkie opowiadania. Miło zostać w ten sposób wywiedzionym na poetyckie manowce.

Wiersze Barańskiego pełne są ciepła i zamyślenia. Chłopiec chce zostać astronomem i pisze do profesorów z Krakowa, by przysłali przepis na lunetę. Na podwórko przychodzi mężczyzna z tresowanym niedźwiedziem. Przywołana jest legenda Eskimosów, zgodnie z którą „tylko wielcy myśliwi i piękne wytatuowane kobiety dostąpią Siedziby Powracających”. Z drugiej strony wspominane są chwile i sytuacje wzruszające szczerością konfrontacji z utratą i cierpieniem, jak „U taty w hospicjum” czy „Igarka” oparta na przeżyciach Teofili Borowskiej w sowieckim łagrze.

O sile tego uroczego i wibrującego emocjami tomiku decyduje pieczołowite podejście autora do patrzenia w obrazy przeszłości, które przypomina podejście kolekcjonera do ulubionych eksponatów. Udało się przy tym poruszyć emocje bez sentymentalnej maniery. Nie sposób też oprzeć się wrażeniu, że autor lubi swoje życie i jest wdzięczny za to, co mu się przydarzyło, co jest tak rzadką, jak i cenną postawą w naszych czasach. Mocna pozycja na długie zimowe popołudnie.

Książka:

Marek L. Barański, „Echo i dym”, Stowarzyszenie Artystyczno-Kulturalne „Portret”, Olsztyn 2010.

* Anna Mazgal, członkini redakcji „Kultury Liberalnej”, ekspertka Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Reprezentuje OFOP w Obywatelskim Forum Legislacji.

„Kultura Liberalna” nr 107 (4/2011) z 25 stycznia 2011 r.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 107

(3/2011)
25 stycznia 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj