0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Czytając > MAZGAL: Wiersze o...

MAZGAL: Wiersze o dobrym życiu

Anna Mazgal

Wiersze o dobrym życiu

Wydawałoby się, że tomik Marka L. Barańskiego „Echo i dym” to zbiór wierszy – wspomnień, obrazów i spostrzeżeń. Jednak zamiast ulotności i nietrwałości opisane są konkrety i drobiazgi, które oddziałują na wyobraźnię i zmysły czytelnika. A wiersze, zwłaszcza w części „Strony domowe”, czyta się niczym krótkie opowiadania. Miło zostać w ten sposób wywiedzionym na poetyckie manowce.

Wiersze Barańskiego pełne są ciepła i zamyślenia. Chłopiec chce zostać astronomem i pisze do profesorów z Krakowa, by przysłali przepis na lunetę. Na podwórko przychodzi mężczyzna z tresowanym niedźwiedziem. Przywołana jest legenda Eskimosów, zgodnie z którą „tylko wielcy myśliwi i piękne wytatuowane kobiety dostąpią Siedziby Powracających”. Z drugiej strony wspominane są chwile i sytuacje wzruszające szczerością konfrontacji z utratą i cierpieniem, jak „U taty w hospicjum” czy „Igarka” oparta na przeżyciach Teofili Borowskiej w sowieckim łagrze.

O sile tego uroczego i wibrującego emocjami tomiku decyduje pieczołowite podejście autora do patrzenia w obrazy przeszłości, które przypomina podejście kolekcjonera do ulubionych eksponatów. Udało się przy tym poruszyć emocje bez sentymentalnej maniery. Nie sposób też oprzeć się wrażeniu, że autor lubi swoje życie i jest wdzięczny za to, co mu się przydarzyło, co jest tak rzadką, jak i cenną postawą w naszych czasach. Mocna pozycja na długie zimowe popołudnie.

Książka:

Marek L. Barański, „Echo i dym”, Stowarzyszenie Artystyczno-Kulturalne „Portret”, Olsztyn 2010.

* Anna Mazgal, członkini redakcji „Kultury Liberalnej”, ekspertka Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Reprezentuje OFOP w Obywatelskim Forum Legislacji.

„Kultura Liberalna” nr 107 (4/2011) z 25 stycznia 2011 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 107

(3/2011)
25 stycznia 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj