0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Czytając > LASKOWSKI: Hałas w...

LASKOWSKI: Hałas w PIW-ie

Aleksander Laskowski

Hałas w PIW-ie

Prawie cztery lata temu zamówiłem w jednej z warszawskich księgarń świeżo wówczas wydaną w Ameryce pozycję autorstwa Alexa Rossa „The Rest is Noise”. Jako że książka miała zdumiewająco znakomite recenzje – często na łamach, które muzyką poważną nie zajmują się właściwie nigdy – ciekawość paliła mnie niczym głód w pustym żołądku. Księgarnia niestety zawiodła i gdy pojawiłem się, by odebrać zamówienie, ekspedientka bezradnie rozłożyła ręce. „Co się stało?”, „Nie wiadomo. Może zgubili, a może zapomnieli?”.

Tego samego, pełnego goryczy dnia zadzwonił do mnie redaktor S. Z pytaniem, czy słyszałem o „The Rest is Noise” Rossa. PIW zastanawiał się, czy kupić prawa. A jeśli kupi, to czy zgodziłbym się przetłumaczyć.

Kupili. Przetłumaczyłem. Książka została starannie zredagowana. Niezawodna pani W. sporządziła indeks. „Reszta jest hałasem” była gotowa do druku (zabawne, jak w kilku słowach można zamknąć to, co zdarzyło się na przestrzeni prawie trzech lat).

I wówczas w „Gazecie Wyborczej” przeczytałem, że minister skarbu likwiduje Państwowy Instytut Wydawniczy. Ze wstydem przyznaję, że od razu pomyślałem o sobie: Czy Ross wyjdzie? Czy zdąży?

A potem spojrzałem na regał pełen książek. Szytych. Oprawnych w płótno. Z antykwariatu. Od rodziców. Od bazarowych bukinistów. I tych ukradkiem wyniesionych z biblioteki garnizonowej. I tych nowych wprost z księgarni. I ogarnęła mnie głęboka melancholia, której nie zatupały nawet waltornie w „Trzeciej symfonii” Brucknera.

* Aleksander Laskowski, prowadzi autorskie audycje w Programie II Polskiego Radia, należy do stowarzyszenia „De Musica”, na co dzień pracuje w Instytucie Adama Mickiewicza. Członek redakcji „Kultury Liberalnej”.

„Kultura Liberalna” nr 124 (21/2011) z 24 maja 2011 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 124

(20/2011)
24 maja 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj