0000398695
PRZEKAŻ
1%
PODATKU
Przekaż 1% podatku na demokratyczne media.
Podaj w rozliczeniu numer
KRS Kultury Liberalnej:
0000 398 695
Przekaż 1% podatku na Kulturę Liberalną
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Czytając > LASKOWSKI: Hałas w...

LASKOWSKI: Hałas w PIW-ie

Aleksander Laskowski

Hałas w PIW-ie

Prawie cztery lata temu zamówiłem w jednej z warszawskich księgarń świeżo wówczas wydaną w Ameryce pozycję autorstwa Alexa Rossa „The Rest is Noise”. Jako że książka miała zdumiewająco znakomite recenzje – często na łamach, które muzyką poważną nie zajmują się właściwie nigdy – ciekawość paliła mnie niczym głód w pustym żołądku. Księgarnia niestety zawiodła i gdy pojawiłem się, by odebrać zamówienie, ekspedientka bezradnie rozłożyła ręce. „Co się stało?”, „Nie wiadomo. Może zgubili, a może zapomnieli?”.

Tego samego, pełnego goryczy dnia zadzwonił do mnie redaktor S. Z pytaniem, czy słyszałem o „The Rest is Noise” Rossa. PIW zastanawiał się, czy kupić prawa. A jeśli kupi, to czy zgodziłbym się przetłumaczyć.

Kupili. Przetłumaczyłem. Książka została starannie zredagowana. Niezawodna pani W. sporządziła indeks. „Reszta jest hałasem” była gotowa do druku (zabawne, jak w kilku słowach można zamknąć to, co zdarzyło się na przestrzeni prawie trzech lat).

I wówczas w „Gazecie Wyborczej” przeczytałem, że minister skarbu likwiduje Państwowy Instytut Wydawniczy. Ze wstydem przyznaję, że od razu pomyślałem o sobie: Czy Ross wyjdzie? Czy zdąży?

A potem spojrzałem na regał pełen książek. Szytych. Oprawnych w płótno. Z antykwariatu. Od rodziców. Od bazarowych bukinistów. I tych ukradkiem wyniesionych z biblioteki garnizonowej. I tych nowych wprost z księgarni. I ogarnęła mnie głęboka melancholia, której nie zatupały nawet waltornie w „Trzeciej symfonii” Brucknera.

* Aleksander Laskowski, prowadzi autorskie audycje w Programie II Polskiego Radia, należy do stowarzyszenia „De Musica”, na co dzień pracuje w Instytucie Adama Mickiewicza. Członek redakcji „Kultury Liberalnej”.

„Kultura Liberalna” nr 124 (21/2011) z 24 maja 2011 r.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 124

(20/2011)
24 maja 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj