0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Książę z Polski...

Książę z Polski i Księżniczka

Aleksander Laskowski

Wydawać by się mogło, że lato to odpowiedni moment na płytowy remanent. Tymczasem nie zważając na letnią porę, pojawiają się coraz to nowe albumy, i to takie, które każą odsunąć na dalszy plan płytoteczne porządki.

Zaledwie kilka dni temu trafiło w moje ręce DVD z zapisem spektaklu „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego w reżyserii Ottona Schenka. Przedstawienie jest, jak to w Metropolitan Opera, wymyślone na sposób tradycyjny, czyli bez reżyserskich ekscesów, za to z czytelnie opowiedzianą intrygą i koniecznym dla dzieła Donizettiego dowcipem. Wielbiciele poczucia humoru Anny Netrebko z pewnością docenią efekty uzyskiwane przez śpiewaczkę dzięki sztucznym klejnotom i licznym frędzelkom, którymi obszyty został stan jej sukni. W wypadku pozostałych wykonawców głównych ról skupianie się na rekwizytach czy kostiumie jest całkowicie nieuzasadnione. John del Carlo zachwyca lekkością swego komicznego basu, Matthew Polenzani brzmieniem tenoru (oto artysta świadomy piękna własnego głosu i ową świadomością szczęśliwy), Mariusz Kwiecień zaś w roli doktora Malatesty w pełni zasługuje na miano „polskiego księcia”, którym obdarzył go po tym spektaklu „New York Times”. Niebawem będzie zapewne okazja napisać parę słów także o polskiej księżniczce: pierwszy solowy album Aleksandry Kurzak nagrany dla wytwórni Decca (wytwórnia Pavarottiego!) ma ukazać się na dniach. Tymczasem wielbicielom Natalie Dessay polecam nagranie „Traviaty” z Aix-en-Provence, które dostępne będzie jeszcze tylko przez 87 dni (http://liveweb.arte.tv/fr/video/La_Traviata_Verdi_Natalie_Dessay_Festival_Aix-en-Provence/).

DVD:

Gaetano Donizetti „Don Pasquale”
reż. Otto Schenk,
The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus
dyr. James Levine
Deutsche Grammophon, 2011.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 134

(31/2011)
1 sierpnia 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj