Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Euroumuzykalnienie

Euroumuzykalnienie

Aleksander Laskowski

W miniony piątek przed wiedeńskim ratuszem odbył się finał konkursu Eurowizji dla młodych muzyków klasycznych.

Koncert na otwartym powietrzu przyciągnął tłumy, zainteresowane nie tylko sportowym charakterem wydarzenia, ale i dodatkowymi atrakcjami, które konkursowi towarzyszyły.Do finału weszło siedmioro artystów. Każdy z nich grał przez około siedem minut, a jako że repertuar młodych konkursowiczów był nader różnorodny, program koncertu ułożył się w dość egzotyczny patchwork. Żeby nadać mu nieco spójności organizatorzy zaprosili w charakterze „muzycznego szwu” popularną wiedeńską grupę Mnozil Brass, która nie tylko bardzo lubi grać na instrumentach dętych blaszanych (co wychodzi jej znakomicie), ale i śpiewać (co ucieszyć może tylko miłośników tego rodzaju wokalistyki rodem z Bierstube).

Muzycy Mnozil Brass deklarują z dumą, że „nie ma dla nich nut zbyt wysokich, ust zbyt gorących i muzyki zbyt marnej”. I nawet jeśli zdarzy im się  popaść w marność, to tłumy na plenerowym koncercie nadal falują w zachwycie. Słuchając ich występu zastanawiałem się nad burzą, którą w Polsce wywołała piosenka „Koko koko Euro spoko” grupy Jerzębina – dzieło to przecież zdecydowanie nie gorsze od popisów Mnozilów, a dodatkowo ma okazję spełnić wyjątkowo istotną rolę w umuzykalnieniu Polaków, którzy dzięki pierwszym wersom refrenu mają szansę poznać istotną dla muzyki relację tonika – subdominanta. Kolejnym krokiem będzie dodanie dominanty septymowej i powrotu na tonikę, co pozwoli nam szczęśliwie zamknąć triadę harmoniczną. Ale to już pewnie zadanie dla kolejnych mistrzostw.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 175

(19/2012)
15 maja 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj