Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > [Debata o CATTELANIE]...

[Debata o CATTELANIE] Grzeczny Hitler

Joanna Rajkowska

Przede wszystkim, nie widzialam realizacji Cattelana. Nie widziałam też Próżnej od wielu lat. Po demontażu Dotleniacza i "rewitalizacji" Placu Grzybowskiego przestalam tam chodzić. Próżna w mojej pamięci pozostała miejscem dogłębnie tragicznym.

Próbowałam sobie wyobrazić jak działa tego rodzaju instalacja. Myślę, że wbrew pozorom umiejscowienie Hitlera Cattelana na Próżnej jest bardzo grzeczne. Ciężko tu mówić o prowokacji. Jest to raczej usilna próba żeby zrozumieć rzeźbę w jej właściwym otoczeniu. Albo – pogłębić sensy.

Czym było getto – wie każdy. Zestawienie tych dwóch elementów jest bezsilną próbą zmierzenia się z historią. Kryje się za nią chęć ugrzecznienia projektu, sprowadzenia go tylko i wyłącznie do jednego określonego wymiaru. Bowiem klęczący Hitler to zupełnie co innego niż klęczący Hitler na Próżnej. Obawiam się też, że kontekst ulicy Próżnej jest tak potężny, że obecność rzeźby Hitlera nic w nim nie zmieni. Jest to miejsce, które do normalnego życia może przywrócić chyba tylko armia egzorcystów. Do samej rzeźby klęczącego Hitlera żywię wiele sympatii. Jest przeskalowana, groteskowa jak dzieło przekornego dzieciaka. Tym bardziej mi żal, że totalność miejsca może ją przytłoczyć, a jej subtelność może zniknąć.

Może być jednak tak, że ta rzeźba, z niezrozumiałych powodów, po prostu tam działa. I tak jak się mierzy wartość każdego projektu przez siłę jego obecności, tak o Hitlerze na Próżnej można po prostu powiedzieć że on tam JEST. Może tak być.

** Debata „Co robi Hitler na Próżnej? Moralne znaczenie prowokacji w sztuce” organizowana przez „Kulturę Liberalną” oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się 10 grudnia o godzinie 19.00 w ramach festiwalu Watch Docs w sali Laboratorium CSW.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 204

(49/2012)
4 grudnia 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj