Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > [Debata o CATTELANIE]...

[Debata o CATTELANIE] Akt prowokacji o ograniczonym zasięgu

Tadeusz Sobolewski

Pytanie o granice prowokacji wydaje się przedawnione. Te granice zostały dawno przekroczone i zniwelowane. Prowokacja artystyczna – pojmowana przez surrealistów, czy sytuacjonistów jako gest wolności, wywrotowy, wyraźny, szokujący – została sprzedana do reklamy. Stała się normą, podobnie jak słowo „zszokowany”.

Już Pasolini i Bunuel, wielcy artyści prowokatorzy XX wieku, uważali, że wszystko, co przekracza normy, staje się zwyczajne („Widmo wolności”), nawet seks „przestał być obszarem wolności, stał się społecznym obowiązkiem” (komentarz do „Salo”). Kurczą się też inne obszary działania prowokacji artystycznej. Nie jest nim religia, ani historia, ponieważ zanikają powszechnie uznawane wiary i wykładnie.

Rzeźba Cattelana przedstawiająca Hitlera, klęczącego niewinnie, przepraszająco, na dawnym terenie getta, wobec mijających go przechodniów – to akt prowokacji w stanie czystym. Obraz jak ze snu. Jednak jego przewrotność wydaje się mieć ograniczony zasięg. Czy ta kompozycja działa dość prowokująco w sytuacji, gdy Hitler przestaje straszyć? Zaś samo pojęcie zła, którego był wcieleniem, staje się względne, czy wręcz niepoprawne politycznie?

** Debata „Co robi Hitler na Próżnej? Moralne znaczenie prowokacji w sztuce” organizowana przez „Kulturę Liberalną” oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się 10 grudnia o godzinie 19.00 w ramach festiwalu Watch Docs w sali Laboratorium CSW.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 204

(49/2012)
4 grudnia 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj