Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Feminizując] Seksizm każdego...

[Feminizując] Seksizm każdego dnia

Katarzyna Kazimierowska

Jeśli myślicie, że seksizm to kolejny wymysł feministek-wariatek, zajrzyjcie na stronę everydaysexism.com. Przekonacie się, że liczba takich wariatek rośnie z każdym dniem i że wśród nich są wasze dziewczyny, żony, siostry i matki.

„Mój były chłopak wyzywał mnie od dziwek, kiedy nie chciałam uprawiać z nim seksu”; „Codziennie przez 12 lat mojej szkolnej edukacji ktoś nazywał mnie dziwką”; „Mój dziadek kiedyś zwrócił mi uwagę, że powinnam docenić, gdy starsi panowie na mój widok gwiżdżą lub wydają pomruki zadowolenia. Miałam wtedy 15 lat”; „Miałam 12 lat, kiedy chłopiec z innej klasy pchnął mnie na drzewo i wepchnął mi w usta swój język. Jego koledzy otoczyli nas i śmiali się ze mnie. Nie wiedziałam jak zareagować”; „Miałam 13 lat, kiedy zatrzymał się przy mnie kierowca ciężarówki, gdy wracałam ze szkoły do domu, i powiedział: pokaż mi swoje cycuszki, a dam ci lizaka”.

Przyznajcie, nie chcielibyście usłyszeć żadnej z tych historii od swojej córki czy siostry, prawda? Kiedy jakiś czas temu wspomniałam w tekście, że nie znam kobiety czy dziewczyny (łącznie z samą sobą), do której ktoś (obcy lub nie) nie powiedziałby choć raz „dziwka”, „kurwa”, „suka” czy „zdzira”, otrzymałam komentarze, że widocznie w takim towarzystwie się obracam i to dużo o mnie mówi. Chciałabym teraz zaprosić serdecznie te osoby na stronę everydaysexism.com. Może wśród przytoczonych tam historii odnajdą taką, która będzie im wydarzenie z ich własnego życia.

Wspomnianą stronę założyła Laura Bates, była aktorka i modelka. Sama doświadczyła wielokrotnie seksizmu, pod postacią zarówno molestowania seksualnego, jak i werbalnej napaści. W końcu postanowiła stworzyć projekt, dzięki któremu o przykładach seksizmu będą mogły opowiedzieć wszystkie kobiety. Nie spodziewała się, że stronę zapełni kilkadziesiąt tysięcy wpisów – osobistych historii z całego świata. Otrzymuje mnóstwo maili i wpisów na stronie, jednak dostaje tyle samo anonimowych wiadomości z pogróżkami, życzeniami gwałtu i śmierci. Komu przeszkadza fakt, że kobiety piszą otwarcie o swoim doświadczeniu bycia ofiarą seksualnej agresji – werbalnej lub fizycznej – ze strony mężczyzn? „Nie znam kobiety, która nie zetknęła się z seksizmem – mówi Laura. – Ja również. Mam za to za sobą – i pewnie przed sobą – godziny rozmów z kobietami, które opowiedziały mi swoją historię bycia ofiarą seksizmu: od gwizdania i zaczepek na ulicy, po «przypadkowe» ocieranie się w środkach transportu, niewybredne komentarze w szkole, pracy czy podczas rodzinnych spotkań, aż po seksualne ataki i gwałt, czy jak kto woli «wymuszony seks» na pierwszej randce.”

Dla tych, którzy zamierzają skomentować ten tekst słowami typu: „same się prosiły”, „niezłe koleżanki ma autorka”, albo „feministka-histeryczka”, mam jeszcze jeden prezent. Zapraszam Was do obejrzenia filmiku nakręconego przez założoną przez firmę Gucci fundację Chime For Change. O Laurze Bates napisała Agnieszka Kozak w sobotnich „Wysokich Obcasach”, za co bardzo jej dziękuję. Na stronie Laury zostawiłam swój wpis. I poczułam ukojenie.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 238

(31/2013)
5 sierpnia 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj