Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [W poszukiwaniu gwoździ]...

[W poszukiwaniu gwoździ] Kraina Północy

Adam Puchejda

Dziś piszę felieton krótki, konkretny, po angielsku. Opuściłem słodką Francję i udałem się do Albionu.


Z podziękowaniami dla Marka i Pete’a

Na Wyspie wszystko inne. Ziemia stoi jakby w miejscu, a przecież wiadomo, że się kręci. Kolej chodzi jak w zegarku, metro bez zarzutu. Ludzie uśmiechnięci, domy stoją jak trzeba, trochę odrapane, trochę nowe, bez pretensji do wielkości, zwykłe. No właśnie, wszystko tu działa, nikt nie wierzga, nikt świata nie przeklina, ludzie grzeczni, normalni. Nuda – ktoś by powiedział – realizm, pragmatyzm, spokój. Bez wybujałych ambicji, bez zarwanych nocy, fish & chips, piwo i piłka. Oczywiście, jest też awangarda, rock, dizajn i sklep Harrodsa, ale to jak piana na powierzchni morza, dodatek, który nie zmienia istoty. Morze pożera to, co pożreć musi, wpływa tam, gdzie może, wysycha, gdy natura nakaże. Bez złudzeń, bez żalu. Natura naturans. Nie to, co my, ludzie z kontynentu, ciągle na haju, ciągle niezadowoleni, ciągle więcej, dalej, wyżej, byle lepiej niż inni, nawet jeśli to nieprawda.

Psychoanalitycy w Anglii mają chyba ciężki żywot. Tu nie ma traumy, nie ma kogo leczyć. A im dalej na wschód, tym gorzej, bo wybili, panie, wybili! Życie jest ciekawsze, ale jakby bardziej skomplikowane. Pełne energii, ale i pełne fikcji. Zawsze ponad stan, choć z błyskiem w oku.

Uczmy się zatem od Anglików. Point de rêveries!

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 239

(31/2013)
8 sierpnia 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj