Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [W poszukiwaniu gwoździ]...

[W poszukiwaniu gwoździ] Kraina Północy

Adam Puchejda

Dziś piszę felieton krótki, konkretny, po angielsku. Opuściłem słodką Francję i udałem się do Albionu.


Z podziękowaniami dla Marka i Pete’a

Na Wyspie wszystko inne. Ziemia stoi jakby w miejscu, a przecież wiadomo, że się kręci. Kolej chodzi jak w zegarku, metro bez zarzutu. Ludzie uśmiechnięci, domy stoją jak trzeba, trochę odrapane, trochę nowe, bez pretensji do wielkości, zwykłe. No właśnie, wszystko tu działa, nikt nie wierzga, nikt świata nie przeklina, ludzie grzeczni, normalni. Nuda – ktoś by powiedział – realizm, pragmatyzm, spokój. Bez wybujałych ambicji, bez zarwanych nocy, fish & chips, piwo i piłka. Oczywiście, jest też awangarda, rock, dizajn i sklep Harrodsa, ale to jak piana na powierzchni morza, dodatek, który nie zmienia istoty. Morze pożera to, co pożreć musi, wpływa tam, gdzie może, wysycha, gdy natura nakaże. Bez złudzeń, bez żalu. Natura naturans. Nie to, co my, ludzie z kontynentu, ciągle na haju, ciągle niezadowoleni, ciągle więcej, dalej, wyżej, byle lepiej niż inni, nawet jeśli to nieprawda.

Psychoanalitycy w Anglii mają chyba ciężki żywot. Tu nie ma traumy, nie ma kogo leczyć. A im dalej na wschód, tym gorzej, bo wybili, panie, wybili! Życie jest ciekawsze, ale jakby bardziej skomplikowane. Pełne energii, ale i pełne fikcji. Zawsze ponad stan, choć z błyskiem w oku.

Uczmy się zatem od Anglików. Point de rêveries!

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 239

(31/2013)
8 sierpnia 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj