Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Włosi...

[Przegląd prasy] Włosi o Polsce, kolej żelazna i ukraińskie mrozy

Marcin Dobrowolski

Włosi piszą pochlebnie o Polsce. Zdaniem „Financial Times’a” miejsce wygasających protestów na Ukrainie zajmuje państwo policyjne, a szef Rosyjskich Kolei Żelaznych, Władimir Jakunin, potwierdził zainteresowanie swej firmy połączeniem Europy Środkowej z Dalekim Wschodem.

We wtorkowy wieczór odbędzie się uroczysta prezentacja prestiżowego magazynu „Limes”, którego najnowsze wydanie poświęcone jest Polsce. O projekcie wiedzieliśmy od kilku tygodni, fragmenty artykułów i grafiki publikowane były na stronie wydawcy – dziennika „La Repubblica”.

W gazecie znajdziemy zapowiedź premiery pisma, artykuł pióra Lucio Caracciolo, który nazywa Polskę miejscem cudu, jakiego dokonaliśmy w ostatnich dwudziestu latach. Zwraca uwagę, że aby zrozumieć kryzys europejski warto przyjąć postawę Polaka – obywatela Unii nieposługującego się wspólną walutą, mieszkańca kraju o nieustającym wzroście gospodarczym. „Nie ma wątpliwości co do tego, że razem z prywatyzacją, dobrym wykorzystaniem europejskich funduszy spójności, stabilnością polityczną i makroekonomiczną oraz konsekwentnymi bodźcami dla zagranicznych inwestycji, możliwość dysponowania narodową walutą, a zatem zmiennym kursem wymiany, bardzo przyczyniła się do cudu” – ocenia szef pisma „Limes”. Obok tej laurki znajdziemy w magazynie również przestrogę przed rosnącym poparciem dla skrajnej prawicy. Bazująca na strachu przed obcym, niechęcią do zmian, żywiąca się poparciem hierarchii Kościoła znajduje coraz więcej sympatyków – czytamy w komentarzu Caracciolo.

Szturm manifestantów na kordon policji na kijowskim Majdanie. „Financial Times”. Neil Buckley pisze na łamach dziennika, iż wraz z pomocą w wysokości 20 mld USD Ukraina przejęła od Rosji również sposoby walki z opozycją, czego dowodem jest pakiet ustaw przegłosowanych w parlamencie przez Partię Regionów w ubiegłym tygodniu. Zakładają one między innymi zakaz zasłaniania twarzy przez demonstrantów oraz ułatwiają siłom porządkowym rozpędzanie manifestacji i aresztowanie jej zwolenników. Jednak mimo wszystko, Ukraina to nie Rosja. Protesty w Kijowie musiały osłabnąć wobec mniejszego zainteresowania świata, mroźnej zimy i braku konkretnych propozycji UE dla ratowania ukraińskiej gospodarki. Lecz fenomenem jest to, iż świadomość obywatelska umożliwiła ich wybuch, co byłoby w Rosji nie do pomyślenia.

Komentarz do sytuacji na Ukrainie znajdziemy również w „The Wall Street Journal”, której felietonista wylicza argumenty uniemożliwiające inkorporację tego państwa do Rosji, czego obawia się cześć europejskich obserwatorów. Zdaniem komentatora „Ukraińcy są przyzwyczajeni do wolnych wyborów i wolności słowa, od odzyskania suwerenności odsuwali od władzy wszystkich prezydentów. Sam Janukowycz nie jest popularny wśród społeczeństwa, a odrzucenie przez niego integracji z UE nie zgadza się z poglądami większości Ukraińcow. Nawet elita biznesu z rosyjskojęzycznej wschodniej części Ukrainy sprzeciwia się bliższej integracji z Rosją i sygnalizuje gotowość do zerwania z prezydentem. Wreszcie władze na szczeblu lokalnym mogą wbrew rozkazom Janukowycza nie wprowadzić w życie represyjnego prawa”.

Szerokie tory poprowadzą do Wiednia. Władimir Jakunin, szef Rosyjskich Kolei Żelaznych potwierdził zainteresowanie swej firmy połączeniem Europy Środkowej z Dalekim Wschodem. Projekt ten przewiduje przedłużenie szerokiego toru biegnącego z Rosji przez Ukrainę do Słowacji o odcinek do Austrii. Magistrala ta skróci przejazd z Władywostoku do Europy z 30 (drogą morską) do 14 dni. Jak twierdzi Jakunin, finansowanie jest już zapewnione (choć nie chciał podawać szczegółów), a zainteresowanie wyraziły również Włochy. Nie wykluczył, że w przyszłości powstanie odgałęzienie do Morza Adriatyckiego. Rosjanie nie ukrywają, że inwestycja stanowić ma alternatywę wobec pomysłu wybudowania w Sławkowie na Śląsku terminalu przeładunkowego dla towarów transportowanych z Dalekiego Wschodu. Do Sławkowa bowiem dochodzi linia szerokotorowa wybudowana w latach 70. do granicy z ówczesnym ZSRR.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 263

(3/2014)
21 stycznia 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj