Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > Zwęglony odpoczynek

Zwęglony odpoczynek

Krzysztof Materna

I ja, i wielu Polaków pamiętamy stare czasy. Nie było wolności, ale czas wolny był zorganizowany. Dbały o to zakłady pracy i organizacje młodzieżowe. Rady zakładowe organizowały wiele przyjemności wypełniających nam niemal każdą wolną chwilę.

Dla dzieci – choinki z dziadkiem mrozem, gry i zabawy w pałacach młodzieży. Dla starszych – wczasy pracownicze we własnych domach wczasowych, wczasy wagonowe dla braci kolejarskiej i ich rodzin, kino na wolnym powietrzu w przeddzień dni świątecznych, wesoły i optymistyczny pochód na 1 maja, różnorodne zabawy na zbiórkach zuchowych, obozach harcerskich i Ligii Obrony Kraju. Zajęcia sportowe w SKS-ach, MKS-ach i LZS-ach, czwórbój „Świata Młodych”, „Świat Przygód” z trampami czy też Klubem Niewidzialnej Ręki. Darmowe bilety na koncerty i do cyrku. Spotkania z ciekawym człowiekiem – pisarzem albo poetą. Do szkoły na wolną lekcję przyjeżdżał sztukmistrz z asystentką, a szkolenie BHP trwało tylko 10 minut, bo potem była część artystyczna.

Ilustracja_4

Rozsypał się system, rozsypała się też organizacja wolnego czasu. Przyszła wolność. Polak wolny nie pozwoli sobie, żeby ktoś organizował mu czas wolny. Dlatego sam sobie wybrał trzy sposoby jego spędzania, które lubi najbardziej, a które mają wspólny mianownik: odpoczynek.

Na pierwszym miejscu jest odpoczynek przy telewizji. Polak leży na kanapie, a w telewizji śpiewają, tańczą i nie zawracają mu głowy, jak chce się zdrzemnąć. Na drugim miejscu grillowanie. Owszem, jest smród, ale taki sam jest z balkonu od sąsiada w związku z tym można się jakoś dogadać. W wolnym kraju karkówki i kiełbasy w bród, a doszły jeszcze przyprawy. Zgoda, przygotowania trochę wolnego czasu zabierają, ale warto się poświęcić, bo przy grillu można się rozluźnić, napić i najeść jednocześnie. Potem można oczywiście położyć się na kanapie przy telewizorze. Na trzecim miejscu jest wyjazd z wolnej Polski do all inclusive last minute Egiptu. Nie mają tam wódki, ale jest za to ciepła woda w morzu i korale na rafie widoczne gołym okiem.

Niestety w wolnej Polsce rosną odmieńcy. Biegają po parkach, jeżdżą na rowerach, wyjeżdżają z miasta. Idą do teatru i, o zgrozo, do filharmonii, a znajomy mi opowiadał, że rozśmieszył go jego znajomy z pracy, bo powiedział przy wszystkich, że w sobotę przeczytał ciekawą książkę. Rodzi się pytanie – jak książka w ogóle może być ciekawa? Odbywają się jakieś maratony. Przez tych co biegają w mieście mój kolega spóźnił się do mnie na grilla i musiałem odpoczywać sam. Na szczęście tych nowych odmieńców jest mniejszość i nigdy się im nie poddamy. Nie będą nam mówili, jak mamy odpoczywać, skoro to nasz czas wolny w naszym wolnym kraju. Kończę już, bo muszę przewrócić kiełbaskę, żeby się nie zwęgliła.

Postscriptum

Zwęgliła się. Zapomniałem dodać, że lubię też długie weekendy i nowe święta kościelne. Dają nam one szansę na większy odpoczynek, więcej grillowania i więcej kanapy z telewizorem. Fajne są też kabarety. Na wszystkich kanałach te same, więc nie trzeba długo szukać. Są bardzo odważne. Śmieją się po nazwisku z tych, co rządzą i z policji. A poza tym bardzo śmiesznie się przebierają. Najśmieszniej jest jak facet jest przebrany za kobietę. To jak takie oglądam, to śmieję się i nie zasypiam. O, właśnie występują, więc kończę.

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 277

(17/2014)
29 kwietnia 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj