0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > Czy Europa Środkowa...

Czy Europa Środkowa nigdy nie będzie „zielona”?

Ska Keller w rozmowie z Jakubem Krupą

Dlaczego Zieloni nie są popularni w Europie Środkowo-Wschodniej? Czy ekologia może pomóc w energetycznym uniezależnieniu się od Rosji? Na te pytania odpowiada Ska Keller, eurodeputowana z Partii Zielonych.

Jakub Krupa: Pomimo pojedynczych mandatów w Chorwacji czy na Węgrzech Zieloni dalej mają problem z przekonywaniem wyborców w Europie Środkowo-Wschodniej, głównie z powodu nadmiernego przywiązania do ekologii, które nie podoba się w nowych krajach członkowskich. Jak zamierzacie sobie z tym poradzić?

Ska Keller: Cóż, ekologia JEST bardzo ważna. To nie jest jedyne, czym się zajmujemy, ale ekologia określa nasze pozycje w wielu kwestiach. Przykładowo, sprawy społeczne są przecież bardzo połączone ze środowiskiem! Pamiętajmy, że najczęściej to biedni ludzie ponoszą największe koszty środowiskowe, oddychając powietrzem gorszej jakości, przy jednoczesnych wysokich cenach energii. Poziom zatrudnienia, edukacja, służba zdrowia ‒ wszystko się z tym łączy i to są „zielone” tematy. Powinniście to zrozumieć.

Ładnie brzmi, ale pamiętajmy, że w obecnej sytuacji geopolitycznej celem wielu państw w Europie Środkowo-Wschodniej jest energetyczne uniezależnienie się od Rosji, jak najszybciej i za wszelką cenę.

Nie ma prostszego sposobu na energetyczne uniezależnienie się od Rosji niż użycie zielonej energii! Wiatr, słońce, woda ‒ to nasze naturalne zasoby, które nigdy się nie kończą.

Zbudowanie infrastruktury i inwestycja początkowa jest jednak spora, a zbudowanie sieci trwa latami.

A czy węgiel jest tańszy? Spójrzmy na to szerzej, nie tylko na wydobycie, ale też na koszty społeczne, przesiedlanie ludzi, odszkodowania. Zielona energia w końcowym rachunku nie będzie droższa, za to będzie bardziej zrównoważona.

A czas?

Cóż, trzeba było wcześniej zacząć. To nie jest pierwszy raz, kiedy na poziomie europejskim poruszamy temat niezależności energetycznej, ale lepiej późno niż wcale. Gaz łupkowy, którym się interesujecie, ma jednoznacznie negatywne konsekwencje.

Polski rząd stara się o stanowisko komisarza ds. energii w dużej mierze po to, aby zabezpieczyć swoje interesy dotyczące gazu łupkowego. Biorąc pod uwagę, że możecie uczestniczyć w tworzeniu koalicji i ten temat jest dla was istotny, jak się na to zapatrujecie?

Nawet najbardziej „prołupkowy” komisarz nie może być gorszy niż Günther Oettinger. Zobaczymy. Z pewnością wystąpimy przeciwko łupkom i nie będziemy bali się podjąć tego tematu w rozmowach.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 281

(21/2014)
29 maja 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj