close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Sukces...

[Przegląd prasy] Sukces prasy, konflikt w Palestynie i osłabianie Rosji

Marcin Dobrowolski

O sukcesie brytyjskiego dziennika, trudnej sytuacji w Palestynie oraz europejskim problemie z Rosją pisze Marcin Dobrowolski.

Pogłoski o śmierci prasy okazały się znacznie przesadzone. Dziennik „Financial Times” poinformował, że jego średni nakład osiągnął najwyższy poziom w 126-letniej historii – 677 tys. egzemplarzy. Oznacza to, że w okresie ostatnich dwunastu miesięcy łączny nakład (drukowany oraz subskrypcje wersji elektronicznej) wzrósł o 13 proc. Aż dwie trzecie (455 tys. egz.) stanowią e-wydania.

*

Ten sam „Financial Times” skomentował konflikt palestyńsko-izraelski, wskazując na odpowiedzialność obydwu walczących stron. Gazeta podkreśla, że trwająca za rządów Netanjahu ekspansja izraelskiego osadnictwa na okupowanej ziemi palestyńskiej poważnie utrudnia osiągnięcie porozumienia, do którego sam premier – jak twierdzi – jest przywiązany. Jak możemy przeczytać, cały świat zgadza się z prawem Izraela do obrony własnego terytorium przed rakietowym ostrzałem, jednak dysproporcja między liczbami ofiar cywilnych i wojskowych stawia pod znakiem zapytania sposób przeprowadzenia operacji i jej rozmiar.

*

Najsilniejszą bronią Rosji w propagandowej, gospodarczej i militarnej wojnie są pieniądze – przypomina Anne Applebaum na łamach „Washington Post”. Francuzi sprzedają okręty typu Mistral, Brytyjczycy zarabiają na przepływie rosyjskich pieniędzy, wszyscy chcą się bogacić i zrzucić na innych ciężar ekonomicznych sankcji. Publicystka zwraca uwagę na twarde dane – najsilniejszymi grupami wpływu w państwach zachodnioeuropejskich są wielkie firmy powiązane z kapitałem wschodnim, najczęściej funkcjonujące w sektorze energetycznym. Ich głos jest ważniejszy niż jakichkolwiek mediów czy wielotysięcznej demonstracji. I to dlatego kraj o gospodarce wielkości Włoch, a populacji mniejszej niż Nigeria sprawia tyle problemu.

*

Czy europejskie sankcje są w stanie skutecznie uderzyć w Rosję? Tak, ale sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jak pisze „Bloomberg”. Do końca 2017 r. cztery największe rosyjskie banki państwowe będą musiały zrefinansować wart 15 mld USD dług denominowany w walutach obcych. To znacznie więcej niż wynoszące 9,7 mld USD zapadające w ciągu najbliższych trzech lat zadłużenie wyrażone w rublu. Widać tu skalę problemu, z jakim zmierzą się krajowe banki, jeżeli Unia Europejska zdecyduje się na wprowadzenie rozważanych sankcji. Wśród propozycji znalazł się bowiem całkowity zakaz nabywania przez inwestorów z krajów UE obligacji i akcji emitowanych przez pożyczkodawców z Rosji. W ubiegłym tygodniu notowania największego rosyjskiego banku Sberbank zniżkowały o 6,4 proc. W poniedziałek indeks RTS stracił 3 proc., po tym jak tydzień wcześniej spadł o 2,4 proc. Od początku roku wartość zagranicznych emisji rosyjskich obligacji korporacyjnych załamała się i jest aż o 67 proc. niższa w porównaniu z tym samym okresem w 2013 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 290

(30/2014)
29 lipca 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj