Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > Nieliberalna demokracja ...

Nieliberalna demokracja [DEBATY TISCHNEROWSKIE – REAKTYWACJA!]

Redakcja "Kultury Liberalnej"

Szanowni Państwo,

trudno w to uwierzyć! Minęło już 25 lat, od kiedy pewien filozof polityki zyskał światową sławę, gdy na łamach czasopisma „The National Interest” zapytał o ostateczny tryumf liberalnej demokracji i związany z nim koniec historii. Wiele osób ostro skrytykowało kategoryczność tezy Francisa Fukuyamy. Dziś można podejrzewać, że niemało osób skrycie kibicowało jednak politologowi, życząc jemu (i sobie), aby piękna opowieść o sukcesie dobra nad złem okazała się prawdą.

Niestety, w 2014 roku to już tylko piękne wspomnienia. Mamy do czynienia z niepokojącym trendem: pochwałą nieliberalnej demokracji. Kolejne państwa chwalą sobie ustrojowe eksperymenty. Węgry, Turcja, Rosja – to zaledwie trzy najbardziej znane przykłady. Określenie „nieliberalna demokracja” dla przywódców tych krajów bynajmniej nie jest obelgą. Pomysłom na sprawowanie władzy przez „mocnych ludzi” z wielkim zainteresowaniem przyglądają się partie eurosceptyczne i skrajnie prawicowe.

Dokąd w XXI wieku zmierzają ustroje państw Europy? W jaki sposób zmiany porządku politycznego na Węgrzech i w Turcji mogą wpłynąć na kraje Europy Środkowo-Wschodniej? Czy Rosji Putina uda się wyeksportować swój ustrój za jej zachodnie granice? Jak to się stało, że Indie przyjmowały demokrację i liberalizm – europejskie idee – w opozycji do Starego Kontynentu? I czy dziś może to sprawić, że nie podążą w tę samą stronę, co Europa?

Te i wiele podobnych pytań podejmowali uczestnicy XXI Debaty Tischnerowskiej pt. „O nieliberalnej demokracji”, która odbyła się 2 października na Uniwersytecie Warszawskim. W debacie wystąpili: wybitny bułgarski politolog i autor książek takich jak „Demokracja nieufnych” Iwan Krastew, historyk idei i autor wielu książek z dziedziny historii myśli społecznej Marcin Król z Uniwersytetu Warszawskiego oraz antropolożka i socjolożka z Graduate Center w Genewie Shalini Randeria, która od stycznia 2015 r. obejmie funkcję rektorki Instytutu Nauk o Człowieku we Wiedniu. Dyskusję poprowadził amerykański historyk, autor m.in. bestsellerowej historii II wojny światowej „Skrwawione ziemie” profesor Timothy Snyder z Yale University. Natomiast otworzyli prorektorka Uniwersytetu Warszawskiego, socjolożka Anna Giza, Marcin Król oraz Karolina Wigura, szefowa działu politycznego „Kultury Liberalnej”. W najnowszej „Kulturze Liberalnej” prezentujemy Państwu skrócony zapis tej dyskusji.

XXI Debata Tischnerowska stanowiła nowe otwarcie legendarnego cyklu spotkań, poświęconego pamięci ks. Józefa Tischnera, jednego z założycieli wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku (IWM). Pierwsze 20 dyskusji zorganizowano w latach 2005-2010. Gośćmi byli wybitni intelektualiści i postacie życia publicznego, jak: Leszek Kołakowski, Timothy Garton Ash, Henryka Bochniarz, Giuliano Amato, Ralf Dahrendorf, Mirosława Grabowska, Joschka Fischer, Bronisław Geremek, Joanna Kluzik-Rostkowska, Simon Peres, Michael Sandel, Charles Taylor, Adam Michnik i wielu, wielu innych. Dyskutowano wówczas m.in. o przyszłości Europy, globalnej zmianie klimatu, wielkich pytaniach moralnych, o publicznej roli religii… Moderatorami debat byli zawsze pierwszy rektor IWM Krzysztof Michalski i Marcin Król. Dziś, ponad rok po śmierci Krzysztofa Michalskiego, wróciliśmy do tej tradycji, kontynuując organizację najsłynniejszych debat ostatniego 25-lecia.

Organizatorami debaty byli Instytut Nauk o Człowieku we Wiedniu i Uniwersytet Warszawski. Zaś współorganizatorem – „Kultura Liberalna”. Patronat medialny nad debatą objęły „Gazeta Wyborcza”, TVN 24 i Radio TOK FM.

 

Zapraszamy do lektury!

Jarosław Kuisz, Karolina Wigura

 


 

Stopka numeru:

 

Autor zdjęć: Maciej Spychał

Współpraca: Łukasz Pawłowski, Błażej Popławski, Piotr Szymański, Anna Olmińska, Konrad Kamiński, Marcin Żuraw, Jakub Sypiański, Viktoriia Zhuhan.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 300

(40/2014)
7 października 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj