0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Wokół...

[Przegląd prasy] Wokół franka, dronów i wyborów w Grecji

Marcin Dobrowolski

Rosnący kurs szwajcarskiej waluty uderza nie tylko w Polaków, lecz także w międzynarodowe instytucje finansowe. O zawirowaniach wokół franka, konsekwencjach wyborów w Grecji i Rosjanach, którzy dla swojego przywódcy gotowi są… mniej jeść.

Umocnienie franka szwajcarskiego sprzed kilkunastu dni uderzyło nie tylko w kredytobiorców, lecz także w instytucje finansowe, do czego przekonywał m.in. „Financial Times”, powołując się na kolejne prezentowane dane. Banki inwestycyjne na całym świecie poniosły straty, ale najmocniej decyzja ta uderzyła w traderów walutowych. Brytyjski regulator rynku finansowego wezwał już tamtejsze instytucje podlegające jego władzy do zaraportowania wyników, aby wysokość strat mogła być oceniona rzetelnie. Znaczące straty poniosły niemal wszystkie firmy na rynkach finansowych. Banki inwestycyjne Deutsche Bank oraz Citigroup straciły między 50 a 150 mln dolarów – podaje „Financial Times”. Według Bloomberga Citigroup stracił ponad 150 mln dolarów.

*

„Niemcy spodziewają się ataku walutowego na Polskę i Danię” – podał w sobotę „Der Spiegel”. Zdaniem informatorów magazynu złoty i korona mogą stanąć pod presją spekulantów. Dlaczego akurat te waluty mogą ucierpieć? Oba te kraje realizują zwykle decyzje Europejskiego Banku Centralnego, aby utrzymać stabilny kurs korony i złotego wobec euro. Ten mechanizm narażony jest jednak na niebezpieczeństwo w sytuacji, gdy EBC skupował będzie duże ilości obligacji państwowych, a banki centralne Danii i Polski nie będą reagowały, gdyż w ich krajach nie będzie takiej potrzeby. W związku z tym możliwe jest, że te kraje będą musiały ustalić nowy kurs wymiany w stosunku do euro, bądź też zrezygnować z powiązania z nim swojej waluty.

*

W Stanach Zjednoczonych powstało medialne konsorcjum, którego celem jest zbadanie potencjału dziennikarskiego drzemiącego w dronach – podała agencja Bloomberga. W grupie są tak renomowane marki, jak dziennik „The New York Times” i agencja Associated Press. Inicjatywa ta związana jest z działaniami podejmowanymi przez Kongres w porozumieniu z Federalną Agencją Lotnictwa, której celem ma być ustalenie praw nadzorujących zasady wykorzystania bezzałogowców w lotach cywilnych.

*

Inwestorzy na Wall Street nie przejęli się wynikiem greckich wyborów, indeksy nie odnotowały znaczących zmian. Pytany o konsekwencje dla rynków finansowych, analityk Daniel Murray stwierdził, że nie należy spodziewać się kryzysów. „Kompromis będzie osiągnięty, jednak prowadzi do niego trudna droga” – przewiduje Murray.

*

Tymczasem Rosjanie gotowi są jeść mniej dla swego przywódcy. Zadeklarował to na konferencji w Davos pierwszy wicepremier Rosji, Igor Szuwałow, co przekazała telewizja ABC News. „Kiedy Rosjanin odczuwa zewnętrzną presję, nigdy nie odwraca się od władz kraju. Nigdy. Przetrwamy ciężki okres dla naszego kraju, będziemy mniej jeść i używać mniej elektryczności” – mówił Szuwałow w imieniu ponad 140 mln obywateli swego państwa.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 316

(4/2015)
27 stycznia 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj