Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > Wypalone pokolenie. O...

Wypalone pokolenie. O wynikach exit polls

Karolina Wigura

W oczach wyborców pokolenie Okrągłego Stołu jest zupełnie wypalone. Nie potrafi przekonująco wyjaśnić, dokąd prowadzi nasz kraj. W efekcie Polacy nie wiedzą, dlaczego Platforma Obywatelska miałaby dalej rządzić.  

Niezależnie od ostatecznych wyników wyborów jedno jest pewne. Potencjalni wyborcy Bronisława Komorowskiego – osoby, które w wielu poprzednich wyborach głosowały na przedstawicieli PO – w przeważającej mierze zostali dziś w domu lub z premedytacją oddali głosy nieważne. W deszczowy dzień tylko połowa z nas pofatygowała się do urn. Pozostali zlekceważyli wybór głowy państwa.

Przekonanie o utracie słuchu wyborczego przez PO stało się powszechne wśród pokolenia młodych Polaków. I nie mam na myśli dwudziestolatków, których komentatorzy chętnie oskarżają o charakterystyczną dla wieku antysystemowość. Zmęczenie, rozczarowanie i zwyczajna złość za tanią antypisowską pedagogikę składają się dziś na stan ducha wysoko wykształconych trzydziesto- i czterdziestolatków. Kto wie – być może tych samych ludzi, którzy siedem lat temu w długich kolejkach stali pod konsulatami RP w całej Europie, by zagłosować na PO. Dziś nikt z tych wyborców nie chce być traktowany jak dziecko.

Ten kryzys można jednak przekuć w szansę polskiej polityki. I w zasadzie – po sukcesie niepokornego, ale pracowitego Pawła Kukiza czy wcześniej pozasystemowych ruchów miejskich – widać tylko jedno wiarygodne rozwiązanie. Najbardziej operatywni przedstawiciele młodego pokolenia nie powinni siedzieć w domach – ale umieścić swoje własne nazwiska na listach wyborczych. Co piąty Polak deklarował dziś, że głosował na niepokornego muzyka. Zabetonowanie sceny politycznej po raz kolejny okazało się wymysłem.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 330

(18/2015)
10 maja 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj