Wesprzyj Kulturę Liberalną
Kultura Liberalna istnieje dzięki osobom takim jak Ty. Wesprzyj Kulturę Liberalną
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > Popieramy kandydaturę Adama...

Popieramy kandydaturę Adama Bodnara na RPO

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Polski Parlament już wkrótce będzie musiał wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Konkurentem dotychczasowej rzeczniczki – która zamierza ubiegać się o drugą kadencję – chce być Adam Bodnar. „Kultura Liberalna” zdecydowanie popiera jego kandydaturę.

Adam Bodnar jest prawnikiem, wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a także znanym i zasłużonym działaczem społecznym na rzecz przestrzegania praw obywatelskich. W swojej działalności nie obawia się poruszać spraw wrażliwych, takich jak tajne więzienia CIA w Polsce, czy prawa osób LGBTQ.

Od Rzecznika Praw Obywatelskich należy oczekiwać odważnej i bezkompromisowej ochrony jednostkowych praw, obejmującej na równi wszystkich obywateli. Dotychczasowa działalność publiczna Adama Bodnara dowodzi, że jest on doskonałym kandydatem na to stanowisko. Można powiedzieć, że w sposób nieformalny pełni on tę funkcję od wielu lat.

Jesteśmy przekonani, że objęcie przez Adama Bodnara urzędu RPO pozytywnie wpłynie na poziom ochrony praw obywatelskich i wzmocnienie demokracji w Polsce. Jako obywatele będziemy czuć, że w razie konieczności starcia z państwową machiną po naszej stronie stoi osoba, która posiada szeroką znajomość działania publicznych instytucji, a także znakomicie rozumie wagę praw obywatelskich oraz ma wolę i energię do ich skutecznego egzekwowania.

Nie tylko polska polityka, ale i szeroko rozumiana scena publiczna potrzebują dziś zdecydowanej odnowy. Objęcie urzędu RPO przez Adama Bodnara byłoby z całą pewnością krokiem we właściwą stronę.

Redakcja „Kultury Liberalnej”

...czy możemy zatrzymać Cię na chwilę? Skoro jesteś tu z nami, mamy do Ciebie ważną prośbę.

„Kultura Liberalna” jest tygodnikiem wydawanym społecznie, to znaczy istnieje dzięki wsparciu Darczyńców. W każdy wtorek publikujemy pełnowymiarowe wydanie magazynu, wydajemy książki, organizujemy wydarzenia publiczne.

Dajemy głos ludziom rozmaitych profesji i środowisk, którzy mają do powiedzenia coś ważnego i ciekawego - niezależnie od potrzeb reklamodawców i komercyjnych wymogów. Wierzymy w pluralistyczną demokrację i rozmawiamy także z tymi, z którymi się nie zgadzamy. Bez „KL” w naszym kraju byłoby smutniej!

Przed nami kolejne cele. Aby działać stabilnie i zachować pełną niezależność, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas bezpośrednimi, comiesięcznymi wpłatami. Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. Zajmie to tylko minutę!

SKOMENTUJ

Nr 333

(21/2015)
29 maja 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj