Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > Popieramy kandydaturę Adama...

Popieramy kandydaturę Adama Bodnara na RPO

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Polski Parlament już wkrótce będzie musiał wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Konkurentem dotychczasowej rzeczniczki – która zamierza ubiegać się o drugą kadencję – chce być Adam Bodnar. „Kultura Liberalna” zdecydowanie popiera jego kandydaturę.

Adam Bodnar jest prawnikiem, wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a także znanym i zasłużonym działaczem społecznym na rzecz przestrzegania praw obywatelskich. W swojej działalności nie obawia się poruszać spraw wrażliwych, takich jak tajne więzienia CIA w Polsce, czy prawa osób LGBTQ.

Od Rzecznika Praw Obywatelskich należy oczekiwać odważnej i bezkompromisowej ochrony jednostkowych praw, obejmującej na równi wszystkich obywateli. Dotychczasowa działalność publiczna Adama Bodnara dowodzi, że jest on doskonałym kandydatem na to stanowisko. Można powiedzieć, że w sposób nieformalny pełni on tę funkcję od wielu lat.

Jesteśmy przekonani, że objęcie przez Adama Bodnara urzędu RPO pozytywnie wpłynie na poziom ochrony praw obywatelskich i wzmocnienie demokracji w Polsce. Jako obywatele będziemy czuć, że w razie konieczności starcia z państwową machiną po naszej stronie stoi osoba, która posiada szeroką znajomość działania publicznych instytucji, a także znakomicie rozumie wagę praw obywatelskich oraz ma wolę i energię do ich skutecznego egzekwowania.

Nie tylko polska polityka, ale i szeroko rozumiana scena publiczna potrzebują dziś zdecydowanej odnowy. Objęcie urzędu RPO przez Adama Bodnara byłoby z całą pewnością krokiem we właściwą stronę.

Redakcja „Kultury Liberalnej”

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 333

(21/2015)
29 maja 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj