Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Czytając > Przytul pająka, pogłaszcz...

Przytul pająka, pogłaszcz mrówkę. Cykl „Z.M.I.A.N.A.” Ali Sparkes [KL dzieciom]

Piotr Miller

„Z.M.I.A.N.A.” to zbrodnicze knowania, pościgi i śmiertelne zagrożenia, wreszcie – odsłaniana powoli przeszłość tajemniczej sąsiadki. Od powieści Iana Fleminga cykl Sparkes różni się jednak kilkoma szczegółami. Na przykład… owadzim punktem widzenia.

Zmiana_okladka

Cztery tomy cyklu „Z.M.I.A.N.A.” Ali Sparkes zostały przez moją córkę pochłonięte w jeden wieczór. Pochłanianiu towarzyszyły wybuchy śmiechu i okrzyki ekscytacji. A na koniec – jakże znajomy wszystkim entuzjastycznym czytelnikom – żal, że to już koniec lektury. Zachęcony reakcją córki z przyjemnością sięgnąłem po te nieduże książeczki – 90 stron dużego druku, gęsto ozdobionego ilustracjami to faktycznie niewiele, ale żywiołowy odbiór nie bierze się znikąd…

„Z.M.I.A.N.A.” to cykl naukowo-szpiegowski. Główni bohaterowie – Dawid i Jacek – stają się pomocnikami szalonego naukowca w poszukiwaniach zaginionych notatek i pamięci wypalonej przez zazdrosnego rywala. Są tu zbrodnicze knowania, pościgi i śmiertelne zagrożenia, jest wreszcie odsłaniana powoli przeszłość tajemniczej sąsiadki. Od powieści Iana Fleminga cykl Sparkes różni się kilkoma szczegółami. Dawid i Jacek mają osiem lat i są pełnymi energii bliźniakami, szalony naukowiec i tajemnicza sąsiadka w jednej osobie to nieco roztrzepana starsza pani Petunia, a zbrodnicze knowania dotyczą wygranej w konkursie na najpiękniejszy ogród w sąsiedztwie.

 

Zmiana_ilustracja_1

Niezbędnej niesamowitości dostarcza tytułowa Z.M.I.A.N.A., czyli Związek Molekularny Inicjujący Absolutne Nadpisanie Anatomii – opracowane przez panią Petunię serum umożliwiające zmianę dowolnego żywego stworzenia w pająka/muchę/konika polnego/mrówkę w kolejnych tomach cyklu. Pierwsza transformacja jest przypadkowa. Chłopcy zostają zmienieni w pająki, gdy szukają swojego psa – Lejka. Dla zafascynowanego owadami Jacka wydarzenie to jest ekscytującą przygodą, Dawid, który robali nie znosi, jest jednak przerażony. Chłopcy poznają świat widziany całkiem innymi oczami – małego stworzenia otoczonego mnóstwem śmiertelnych niebezpieczeństw. Ptaki, szczury i ludzie to przerażające zagrożenie, trawa w ogródku – nieprzebyta gęstwina, a odpływ wanny – straszliwy wir wodny. Niezwykłe doświadczenie zmienia stopniowo stosunek Dawida do owadów, a obu chłopców (oraz zachwyconych czytelników) uczy wiele o świecie i życiu żyjątek. Przygody chłopców i pani Petunii to jednak nie wszystkie atrakcje przygotowane przez autorkę książek. Umieszczony na końcu słowniczek (szkoda, że nie w każdym tomie) wyjaśni trudniejsze słowa, takie jak nogogłaszczki, hologram albo plaga.

Zmiana_ilustracja_2

Prawdziwa frajda zaczyna się jednak jeszcze dalej – w dziale „Gry i zabawy”, w którym znajdują się łamigłówki, testy sprawdzające wiedzę (i uważne czytanie danego tomu), labirynty, a nawet mini gry planszowe. Podoba mi się takie przedłużanie przyjemności czerpanej z książki i zmyślne rozszerzanie jej waloru edukacyjnego. Atrakcyjność podnoszą dodatkowo urocze i zabawne ilustracje szkockiego artysty – Rossa Collinsa.

Czy „Z.M.I.A.N.A.” urzekła mnie tak samo, jak moją córę? Nie, ale nie zmienia to faktu, że jestem w stanie docenić zarówno zabawne historie Ali Sparks, jak i jej spryt, z którym opowiada o robalach. Jestem przekonany, że dzięki temu cyklowi niejedno dziecko inaczej spojrzy na mrówki i muchy i będzie chciało dowiedzieć się więcej o tym, jak żyją. Być może następnym razem na widok pająka nie skrzywi się z odrazą, tylko przyjrzy mu się uważnie, próbując dostrzec nogogłaszczki?

 

Książki:

Ali Sparkes, seria „Z.M.I.A.N.A.”: „Pajęczy popłoch”, „Musze szaleństwo”, „Zamęt z konikiem polnym”, „Atak mrówek”, ilust. Ross Collins, tłum. Roman Higersberger, Wilga, Warszawa 2015.

 

* Rubrykę redaguje Katarzyna Sarek.

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 341

(29/2015)
21 lipca 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj