0000 398 695
close
Wesprzyj wolne media! Przekaż 1,5% na Kulturę Liberalną WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

Wesprzyj
wolne media!

Przekaż 1,5%
na Kulturę Liberalną

Przekaż 1,5% na Kulturę Liberalną forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Migranci...

[Przegląd prasy] Migranci u wrót Europy, ukraiński dług oraz chińskie kłopoty

Marcin Dobrowolski

O uchodźcach, którzy szukają schronienia w Europie, o restrukturyzacji długu Ukrainy i o bankowych powinowactwach chińsko-europejskich pisała w tym tygodniu międzynarodowa prasa.

Państwo Islamskie nie ukrywa swojej brutalności, zatem Europa powinna chętniej przyjmować uchodźców z tego regionu – nawołuje „The Economist”. Unia Europejska jest jednym z najbogatszych i najspokojniejszych obszarów świata, a jej obywatele lubią o sobie myśleć, że ustanawiają standardy współczucia – możemy przeczytać na stronach internetowych tygodnika, który w kolejnych akapitach przekonuje, że mamy moralny i gospodarczy obowiązek przyjmowania ofiar wojen w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Tylko w tym roku około 270 tys. uchodźców dotarło przez morze do Europy. Więcej niż w całym roku 2014, ale wciąż oznacza to, że tylko jeden imigrant przypada na każde 1,9 tys. Europejczyków, a przecież część z nich może zostać odesłana. Pamiętajmy też, że inne kraje biorą na siebie o wiele większą odpowiedzialność. Na przykład niewielki Liban powitał 1,1 mln Syryjczyków, blisko jedną czwartą całej populacji kraju. Turcja – 1,7 mln. Tanzania, gdzie średni dochód stanowi jedną pięćdziesiątą tego, ile wynosi on w UE, przyjęła setki tysięcy uciekinierów z Burundi i Konga.

Dodatkowym argumentem wskazywanym przez „The Economist” jest potrzeba zapewnienia Europie rąk do pracy w szybko starzejącym się społeczeństwie. „Dajcie im pracować. Ta formuła sprawdza się w Londynie, Nowym Jorku czy Vancouver. Praca sprawia, że młodzi ludzie nie pakują się w kłopoty oraz sprzyja ich akomodacji w nowej kulturze” – nawołuje tygodnik.

*

Ukraina ma wielką szansę na restrukturyzację długu – ocenia „Financial Times” porozumienie zawarte z wierzycielami Kijowa. Dzięki niemu Ukraina „zachowa zdolność do powrotu na rynki kapitałowe w średniej perspektywie”, a restrukturyzacja „zapewni Kijowowi niezbędną chwilę wytchnienia” – podkreśla dziennik.

Po ponad pięciu miesiącach negocjacji ustalono, że z należności głównej odpisana zostanie jedna piąta, czyli około 3,6 mld dolarów, a zapadalność reszty zadłużenia zostanie przełożona na 2019 r. Nieznacznie podniesie się oprocentowanie obligacji, które wynosiło średnio 7,2 proc., a teraz będzie to 7,75 proc. Restrukturyzacja zmniejszy dług Ukrainy do 15,5 mld dolarów.

„Financial Times” zauważa, że po zgodzie prywatnych wierzycieli teraz czas na życzliwość ze strony wielkich instytucji finansowych i stolic zachodnich. Wsparcie udzielone Ukrainie (25 mld dolarów) może wydawać się duże, ale to kwota śmiesznie mała wobec pomocy udzielonej Grecji.

*

Chińczycy trzymają się coraz słabiej, a to utrudnia Europejskiemu Bankowi Centralnemu ratowanie gospodarki UE – zauważa „Wall Street Journal”. Przypomnijmy, że od stycznia EBC realizuje politykę tzw. luzowania ilościowego polegającą na emisji pieniądza i skupowaniu obligacji państw oraz banków. Okazuje się jednak, że gospodarcze spowolnienie Chin częściowo niweluje efekty tych starań. Zawirowania gospodarcze w Chinach powodują bowiem, że inwestorzy szukają przystani bezpiecznych walut, a za taką uważane jest euro. Umacnia to pieniądz wspólnoty, co z kolei zmniejsza opłacalność eksportu, który powinien być kołem zamachowym gospodarki. Najbardziej prawdopodobnym i najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie odsunięcie w czasie horyzontu zakończenia operacji luzowania poza wcześniej wyznaczoną jesień 2016 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 347

(35/2015)
1 września 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj