Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Polska] Usypianie czujności...

[Polska] Usypianie czujności – wrażenia po debacie

Jacek Szymanderski

Debata między Ewą Kopacz a Beatą Szydło wywołała we mnie przede wszystkim wrażenie banału. Żadna z kandydatek nie przedstawiła czegoś, co można by nazwać myślą polityczną, która łączy poszczególne pomysły.

Z dyskusji przebijało przekonanie obydwu protagonistek, że wyborca chce prostej hasłowej wypowiedzi. Być może to prawda, ale jeżeli tak, stanowi to doskonałą ilustrację, jak władza i polityka psują polityków. Wszystko wskazywało, że owe nadmiernie proste hasła nie powstały w wyniku długiego procesu myślenia politycznego. Po debacie wiem prawie na pewno, że myśl polityczna obydwu pań składa się wyłącznie z prostych haseł. Obydwie nie odpowiedziały na pytanie dotyczące wielkich wyzwań dla współczesnego świata, zamiast tego mówiąc nie na temat. Mam wrażenie, że… nie zrozumiały tego pytania.

Wszystkie owe nadmiernie uproszczone punkty tak zwanych programów, wygłaszane przez kandydatki, miały sprawić wrażenie decyzji optymalnych, to znaczy takich, których realizacja przyczyni się do poprawy sytuacji jakichś grup lub najlepiej wszystkich, a jednocześnie nie spowoduje pogorszenia położenia kogokolwiek. Wiemy, że to możliwe wyłącznie w teorii. Czy kandydatki tego także nie wiedzą?

Jeżeli to, co napisałem, jest prawdą, to czeka nas polityka dryfu, czyli poddawania się sytuacjom prostego administrowania. Nie byłoby to takie złe, gdyby nie fakt, że za panią Szydło stoi bardzo ideologiczna partia, dążąca do wprowadzenia rządów silnej ręki. Te silne rządy mają służyć przede wszystkim zdominowaniu społeczeństwa i kultury przez państwową ideologię narodową na wzór II Rzeczypospolitej po konstytucji kwietniowej.

Gdyby nie to, wyborca, który słuchał debaty, mógłby w zasadzie dokonać wyboru poprzez rzucanie monetą (na przeszkodzie mógłby tylko stanąć fakt, że trudno byłoby określić, kto jest orłem). Na podstawie tej rozmowy słusznie można by przypuszczać, że polityka obydwu rządów będzie podobna. Wyborca w takiej sytuacji mógłby zdecydować, że należy głosować na tych, którzy już mają doświadczenie w rządzeniu, bo zrobią mniej technicznych błędów. Ale ogromna większość wyborców tak nie pomyśli.

Kampanie, debaty, spoty, billboardy itp. nie pomagają wyborcy w porównywaniu jego interesów z programem poszczególnych partii i wybieraniu najkorzystniejszego. Ich zadanie jest inne – służą wyłącznie kreowaniu wizerunku osoby. W debacie żadnej z pań nie udało się pokazać jako zdecydowanie lepszej. Natomiast owacja zgotowana Beacie Szydło po wyjściu ze studia wyraźnie przechyliła szalę na jej korzyść. Młodzi powiedzą, że był w tym „power”, „pozytywna energia”, a w ogóle to „super”. Takie słowa i nastroje rządzą kampanią wyborczą.

Wyborcy wiedzą, że polityka jest głównie dryfowaniem – jej pozytywny wpływ na dobrobyt i codzienne życie jest bardzo niewielki. Jeżeli chce się coś osiągnąć, trzeba to mozolnie tworzyć samemu. Jednak debata nie pokazała, że tak może być tylko w warunkach wolności indywidualnej i że wprawdzie politycy niewiele mogą poprawić, ale za to zepsuć mogą całkiem sporo i to jednym pociągnięciem pióra. Tę tezę pani Kopacz wyakcentowała zdecydowanie za słabo. Nie pokazała, na czym polega liberalna polityka, nie skorzystała z pytania o to, co się PO nie udało. A może po prostu obydwie panie i obydwie partie nie są w stanie analizować własnych porażek obiektywnie, bez wchodzenia w rozgrywki personalne i szukanie winnego?

Niewykluczone, że obie panie naprawdę nie są niczym więcej, niż były w tej debacie. Może już zawsze będzie tak, że wyborcy znudzeni banałem będą wołać „czas na zmiany” i głosować na ludzi pokroju Kukiza, Korwina i innych radykałów – a PiS po katastrofie smoleńskiej stał się partią radykalną. Trwa zabawa oparta na przekonaniu, że w tym, co ważne, czyli w codziennym życiu wyborców i ich rodzin, wszystko pozostanie mniej więcej, jak było. Trudno nie odnieść wrażenia, że takie właśnie uśpienie czujności jest głównym efektem tej debaty.

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 354

(42/2015)
21 października 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj