Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Projekt: Polska] PiS...

[Projekt: Polska] PiS ochroni majątek narodowy? Nie przed każdym

Tomasz Chabinka

To była moja pierwsza manifestacja poświęcona pamięci Jolanty Brzeskiej – działaczki społecznej zaangażowanej w obronę eksmitowanych lokatorów. Choć Brzeska zginęła 5 lat temu, 1 marca 2011 r., w sprawie jej śmierci nadal mamy więcej pytań niż odpowiedzi. Przygnębiające jest również to, jak niewiele uwagi poświęcono rozwiązaniu problemu reprywatyzacji i gwarantowania praw lokatorów.

Problem jest poważny. Przekonują o tym publikowane w prasie artykuły, wywiady i reportaże. O tym, z jakim oporem handlarze roszczeń przyjmują próby kontrolowania ich działalności, świadczy sprawa Warszawskiej Mapy Reprywatyzacji, której autorzy musieli bronić prawa do publikowania powszechnie dostępnych informacji. Urzędnicy narzekają na bezradność [http://wyborcza.pl/magazyn/1,140955,16745522,Jak_znikaja_szkolne_boiska.html]: „Jako urzędnik reprezentujący interes społeczny czuję się w sądach z góry przegrany w starciu z prywatnym interesem”, czytamy w wypowiedzi jednego z nich. Prawnicy ostrzegają przed konsekwencjami. Jeśli problemu nie uda się szybko rozwiązać, czeka nas „postępująca zapaść wymiaru sprawiedliwości. I rosnące niezadowolenie społeczne”.

Z perspektywy Wrocławia, miasta, w którym wcześniej mieszkałem, problem reprywatyzacji wydaje się być nieco egzotyczny. Dzisiaj, kiedy mieszkam w Warszawie – dzięki mapie roszczeń dekretowych – wiem, że swojej sytuacji nie mogą być pewni ani moi sąsiedzi z naprzeciwka, ani ci mieszkający dwa domy dalej. Pomiędzy ich budynkiem a moim już postawiono nowoczesny apartamentowiec.

Znikają publiczne przedszkola, szkoły i urzędy. Znikają mieszkania socjalne, komunalne i lokatorskie. Zarabiają ludzie o podejrzanej kondycji moralnej, bezwzględni w swojej żądzy zysku. Po publikacji „Prześnionej rewolucji” Andrzeja Ledera nie powinno dziwić, a jednak wciąż dziwi, jak bardzo skupiamy się w Polsce na sprawach symbolicznych, nie mówiąc o problemach zwykłych ludzi.

O skali wyzwań dużo mówią słowa prof. Ewy Łętowskiej, która, chcąc wskazać przypadek, w którym sąd zdołał poradzić sobie z wątpliwymi roszczeniami reprywatyzacyjnymi, przypomina sobie wyłącznie sytuację, kiedy powódką była obywatelka Niemiec.

Prezes Kaczyński z okien swojego domu na warszawskim Żoliborzu widzi po przeciwnej stronie ulicy siedem budynków zagrożonych roszczeniami reprywatyzacyjnymi. Mimo to PiS, zamiast zająć się problemem reprywatyzacji, wciąż – po ponad 10 latach od wstąpienia do Unii Europejskiej – woli bronić polskiej ziemi przed wykupem przez Niemców.

Doradca prezydenta, prof. Andrzej Zybertowicz, który wypromował pojęcie rządzącego Polską układu, a nawet zaprezentował w 2007 r. jego model podczas zjazdu socjologów w Zielonej Górze, dzisiaj woli analizować marsze Komitetu Obrony Demokracji jako element działań prowadzonych przez Rosję w ramach wojny hybrydowej.

Prawica zarządza obecnie dyskursem odwołującym się do krzywd, ale woli go wykorzystywać do kreowania wrogów, nie zaś do rozwiązywania prawdziwych problemów. Jeśli lewica w Polsce chce być skuteczna i radzić sobie z wyzwaniami, które od dawna dostrzega, musi znaleźć sposób na przejęcie tego dyskursu. Potrzebne jest stworzenie narracji zwracającej uwagę na realne problemy, zastępującej politykę strachu polityką akcentowania godności każdego obywatela i obywatelki.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 373

(9/2016)
7 marca 2016

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj