close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > Miło Pana widzieć,...

Miło Pana widzieć, prezesie Kaczyński

Tomasz Sawczuk

„Ci, którzy obrażali, ciągle chcą obrażać. Widzę tu transparent, który obraża. Ci ludzie są poza polską kulturą”. To wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego z obchodów kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej, 10 sierpnia.

Takie słowa nie powinny paść z ust lidera partii rządzącej. Polityk nie ma prawa wykluczać ludzi poza obręb wspólnoty, nawet jeśli na niego nie głosują. Szczególnie, gdy stoi za nim władza państwa, posiadającego monopol na przemoc.

Jednak zanim pochłonie nas oburzenie, zastanówmy się, w jaki sposób warto Kaczyńskiemu odpowiedzieć. Reakcje wrogie i agresywne utrwalałyby tylko fatalną atmosferę polskiej debaty, nie ulepszając w żaden sposób naszej polityki. Napędzanie negatywnych emocji nie dość, że niszczy sferę publiczną, a więc jest obiektywnie złe, może być także po prostu nieskuteczne z punktu widzenia realnego przeciwstawienia się retoryce PiS-u.

W odpowiedzi na deklarację Kaczyńskiego lepiej przypomnieć to, w co wierzymy: w Polsce jest miejsce dla każdego obywatela, a politycy mają służyć godzeniu ich dążeń i aspiracji. Wspólnota powinna opisywać się jako demokratyczna wtedy, gdy jak największa liczba osób może czuć się jej członkami.

„Droga do wspólnej demokratycznej Polski jest otwarta”, mówił 10 sierpnia w tym samym wystąpieniu Kaczyński. Tym razem miał rację.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 396

(32/2016)
11 sierpnia 2016

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj