Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Z miasta] Czy...

[Z miasta] Czy ładny szyld może zmienić przestrzeń miejską?

Wojciech Kacperski

Przed końcem zeszłego roku na terenie warszawskiej Pragi pojawił się blisko tuzin nowych szyldów reklamujących praskich rzemieślników. Rezultat zyskał wielki poklask wśród mieszkańców.

Jednym z głównych odpowiedzialnych z tę interwencję jest… gdyńskie stowarzyszenie Traffic Design, które kilka lat temu zasłynęło tym, że w sposób wzorcowy odtworzyło szereg szyldów na jednej z ulic w Gdyni. Akcja była dość popularna w internecie, a zdjęcia nowych szyldów – szczególnie te pokazujące, jak było, a jak jest – stały się swoistym viralem.

Fot. Wojciech Kacperski

Fot. Wojciech Kacperski

Po gdyńskim sukcesie stowarzyszeniem zainteresowało się miasto stołeczne Warszawa, które w ramach rewitalizacji warszawskiej Pragi przewidziało możliwość odnowienia kilku szyldów dla rzemieślników, którzy zajmują lokale miejskie. Stowarzyszenie Traffic Design podjęło się zadania pilotowania całego przedsięwzięcia, konsultacji z przedsiębiorcami oraz wyboru projektantów odpowiedzialnych za znalezienie właściwych krojów pisma dla nowych szyldów.

Fot. Wojciech Kacperski

Fot. Wojciech Kacperski

Efektem kilkumiesięcznych działań jest dwanaście szyldów, które choć wykonane w różnej estetyce, w większości zostały w tradycyjny sposób namalowane na elewacji. Zabieg ten pokazał, że nawet niedużym kosztem można wykonać coś, co w internecie zdobędzie rzesze fanów. Zdjęcia szyldów zaczęły pojawiać się na portalach społecznościowych, zyskując polubienia oraz komentarze. Tym jednak, co najbardziej zwraca uwagę w przypadku praskiego projektu, jest sposób, w jaki zmiany dokonywane w pojedynczych lokalizacjach oddziałują na otoczenie.

w3

Gdy nowe szyldy zaczęły być malowane na elewacjach wzdłuż ulicy Wileńskiej – chodzi o ślusarza oraz sklep z artykułami dla dzieci – pobliski sklep z metalami kolorowymi uznał, że chętnie wymieniłby swój szyld na nowy. Właściciel porozumiał się z projektantami, którzy wypracowali nowy, estetyczny szyld, dodatkowo ze szczyptą dobrego humoru. Oryginalny, dość pstrokaty szyld (w końcu to metale kolorowe) zamieniono na stonowaną czarną tablicę z bardzo rzucającym się w oczy białym napisem „Metale Kolorowe”. Całość, wykonana przez projektantkę Zuzannę Rogatty, jest dowodem na to, jak pewnymi nieoczywistymi środkami możemy zwracać uwagę przechodniów. Inny przykład to widowiskowy szyld serwisu RTV, wykonany przez Mariana Misiaka, który gra ikonkami sprzętów codziennego użytku (ikonka głośnika, przewijania, przycisku „play”). Jednak największe wrażenie robi odnowione przyziemie kamienicy przy ulicy Stalowej 15, której modernistyczny kostium z lat 30. został odświeżony, odmalowany, a we wszystkich lokalach znajdujących się na parterze pojawiły się nowe szyldy, przy których pracowali Filip Tofil z SYFONSTUDIO oraz Tomasz Kędzierski z to/studio. I to jest przykładem, jak jedna zmiana potrafi oddziałać na otoczenie – początkowo nie wszystkie lokale z tego adresu były częścią projektu, ale kiedy na teren weszli projektanci, szybko wzbudzili duże zainteresowanie pozostałych przedsiębiorców.

Fot. Wojciech Kacperski

Fot. Wojciech Kacperski

Interwencja Stowarzyszenia Traffic Design, dokonana przy współpracy z urzędem miasta stołecznego Warszawa, pokazuje, że jakość przestrzeni publicznej bardzo często zależy od stosunkowo niewielkich i rzekomo nieistotnych elementów. Zwykły szyld, jeśli wykonany ze smakiem i przy wykorzystaniu odpowiedniego liternictwa, może nie tylko poprawić wygląd elewacji, lecz także wpłynąć pozytywnie na całe otoczenie. Co więcej tego rodzaju działania mogą z jednej strony zachęcić nowe osoby do zaglądania na warszawską Pragę, z drugiej –pokazać tamtejszym rzemieślnikom, że ich działalność ma duże znaczenie z punktu widzenia interesu publicznego.

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 470

(2/2018)
10 stycznia 2018

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj