Wesprzyj Kulturę Liberalną
Kultura Liberalna istnieje dzięki osobom takim jak Ty. Wesprzyj Kulturę Liberalną
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > [KOMENTARZ NADZWYCZAJNY] Nie...

[KOMENTARZ NADZWYCZAJNY] Nie do wiary. 500 numerów Kultury Liberalnej!

Jarosław Kuisz

Liberalne credo jest proste w teorii. W praktyce piekielnie trudne – w gruncie rzeczy – w naszych warunkach narażamy się wszystkim.

Naprawdę trudno w to uwierzyć. Dawno, dawno temu, w czasach, gdy Facebook jeszcze uchodził za ciekawostkę, zaczynaliśmy od rozmów przy kawiarnianych stolikach. Dyskutowaliśmy. Zastanawialiśmy się, co mają ze sobą zrobić osoby, którym nie odpowiada ani upartyjnianie mass mediów, ani radykalizujący się od kilku lat język polskiej lewicy i prawicy. Pytaliśmy się, czy tak, jak my, są gdzieś Czytelnicy, którzy cenią samodzielne myślenie, a nie podążanie za utartymi szablonami, wybierają szacunek do ideowego przeciwnika, a nie „masakrowanie go”. Czytelnicy, którzy wybierają pluralizm, bo interesuje ich głos drugiej strony, a nie tylko własna racja. Czytelnicy, którzy po prostu ciekawi są głosów z kraju i ze świata.

Liberalne credo jest proste w teorii. W praktyce piekielnie trudne – w gruncie rzeczy – w naszych warunkach narażamy się wszystkim.

Oczywiście „Kultura Liberalna” uczyła się i rozwijała wraz z przybywaniem Czytelników i zdobywanym doświadczeniem. Najpierw domagano się od nas manifestów. Po latach wypada się zresztą cieszyć, że nie spełniliśmy tego oczekiwania. Więcej warta okazała się metoda prób i błędów.

I tak oto od niezgody na to, co działo się w mediach, gdy Internet demolował poziom prasy papierowej na całym świecie, przewędrowaliśmy do uświadomienia sobie, jak ważne jest bycie niezależnym intelektualnie.

Co ta samodzielność oznacza ? Bycie niezależnym intelektualnie to bycie przeciwko każdej władzy, to zatem gotowość do ryzyka. Na dłuższą metę jednak w sferze publicznej tylko to ma sens – i, miejmy nadzieję, buduje w Państwa oczach naszą wiarygodność.

To po prostu inny rodzaj odpowiedzialności za sprawy publiczne.

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Jarosław Kuisz

...czy możemy poprosić Cię o jeszcze chwilę uwagi? Mamy dla Ciebie ważną wiadomość.

„Kultura Liberalna” jest magazynem wydawanym społecznie: to znaczy, że ukazuje się dzięki osobom takim jak Ty. Patrzymy na ręce politykom wszystkich opcji. Bronimy wartości demokratycznych i wolnościowych. Pracujemy nad wizjami Polski na przyszłość. W czasach postępującej radykalizacji i rosnących podziałów politycznych tworzymy pismo, które niezmiennie idzie własną drogą.

Wspólnie tworzymy demokratyczne media. Jeśli czytasz „Kulturę Liberalną” i popierasz to, co robimy, wesprzyj nas.

SKOMENTUJ

Nr 500

(32/2018)
7 sierpnia 2018

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj