Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > [KOMENTARZ NADZWYCZAJNY] Nie...

[KOMENTARZ NADZWYCZAJNY] Nie do wiary. 500 numerów Kultury Liberalnej!

Jarosław Kuisz

Liberalne credo jest proste w teorii. W praktyce piekielnie trudne – w gruncie rzeczy – w naszych warunkach narażamy się wszystkim.

Naprawdę trudno w to uwierzyć. Dawno, dawno temu, w czasach, gdy Facebook jeszcze uchodził za ciekawostkę, zaczynaliśmy od rozmów przy kawiarnianych stolikach. Dyskutowaliśmy. Zastanawialiśmy się, co mają ze sobą zrobić osoby, którym nie odpowiada ani upartyjnianie mass mediów, ani radykalizujący się od kilku lat język polskiej lewicy i prawicy. Pytaliśmy się, czy tak, jak my, są gdzieś Czytelnicy, którzy cenią samodzielne myślenie, a nie podążanie za utartymi szablonami, wybierają szacunek do ideowego przeciwnika, a nie „masakrowanie go”. Czytelnicy, którzy wybierają pluralizm, bo interesuje ich głos drugiej strony, a nie tylko własna racja. Czytelnicy, którzy po prostu ciekawi są głosów z kraju i ze świata.

Liberalne credo jest proste w teorii. W praktyce piekielnie trudne – w gruncie rzeczy – w naszych warunkach narażamy się wszystkim.

Oczywiście „Kultura Liberalna” uczyła się i rozwijała wraz z przybywaniem Czytelników i zdobywanym doświadczeniem. Najpierw domagano się od nas manifestów. Po latach wypada się zresztą cieszyć, że nie spełniliśmy tego oczekiwania. Więcej warta okazała się metoda prób i błędów.

I tak oto od niezgody na to, co działo się w mediach, gdy Internet demolował poziom prasy papierowej na całym świecie, przewędrowaliśmy do uświadomienia sobie, jak ważne jest bycie niezależnym intelektualnie.

Co ta samodzielność oznacza ? Bycie niezależnym intelektualnie to bycie przeciwko każdej władzy, to zatem gotowość do ryzyka. Na dłuższą metę jednak w sferze publicznej tylko to ma sens – i, miejmy nadzieję, buduje w Państwa oczach naszą wiarygodność.

To po prostu inny rodzaj odpowiedzialności za sprawy publiczne.

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Jarosław Kuisz

...czy możemy zatrzymać Cię na chwilę? Skoro jesteś tu z nami, mamy do Ciebie ważną prośbę.

„Kultura Liberalna” jest tygodnikiem wydawanym społecznie, to znaczy istnieje dzięki wsparciu Darczyńców. W każdy wtorek publikujemy pełnowymiarowe wydanie magazynu, wydajemy książki, organizujemy wydarzenia publiczne.

Dajemy głos ludziom rozmaitych profesji i środowisk, którzy mają do powiedzenia coś ważnego i ciekawego - niezależnie od potrzeb reklamodawców i komercyjnych wymogów. Wierzymy w pluralistyczną demokrację i rozmawiamy także z tymi, z którymi się nie zgadzamy. Bez „KL” w naszym kraju byłoby smutniej!

Przed nami kolejne cele. Aby działać stabilnie i zachować pełną niezależność, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas bezpośrednimi, comiesięcznymi wpłatami. Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. Zajmie to tylko minutę!

SKOMENTUJ

Nr 500

(32/2018)
7 sierpnia 2018

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj