Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Polska] Marta Kaczyńska...

[Polska] Marta Kaczyńska moją bohaterką! O feministycznej heroinie naszych czasów

Magdalena Grzyb

Życie osobiste Marty Kaczyńskiej jest żywym dowodem na to, że losy i związki obrońców wartości rodzinnych są zaskakująco współczesne. Im głośniej krzyczą o powrocie do tradycyjnych wartości, tym bardziej widać, że tego powrotu już nie ma.

Tegoroczne i tak intensywne letnie upały dodatkowo podgrzała informacja o trzecim ślubie wówczas znów brzemiennej Marty Kaczyńskiej. Małżeństwo, rodzina, macierzyństwo – to tematy polityczne, które leżą w sercu debaty światopoglądowej i sporów politycznych, a córka Lecha Kaczyńskiego jest dowodem na to, że nawet kobiety, które deklarują konserwatywne poglądy i znajdują się na pisowskim świeczniku, w swoich wyborach osobistych są bardzo „wyemancypowane” i nowoczesne.

Dla niezorientowanych w bujnym życiu romantyczno-matrymonialnym bratanicy Jarosława Kaczyńskiego plotkarski portal Pudelek przygotował nawet mały wykres. W wielkim skrócie, za pierwszego męża wyszła na studiach w wieku 22 lat, z którym była już w ciąży i z którym następnie się rozwiodła w 2006 roku, by poślubić Marcina Dubienieckiego, z którym też już była wtedy w ciąży. A tak w ogóle, niewykluczone, że była z nim w ciąży nawet z pierwszym dzieckiem. Z Marcinem Dubienieckim rozstała się w 2011 roku, zaś formalnie rozwiodła w 2016. Kilka miesięcy później poznała biznesmena Piotra Zielińskiego, z którym połączyła ją pasja hippiczna i z którym w krótkim czasie również zaszła w ciążę, a następnie ledwie kilka dni przed rozwiązaniem sformalizowała związek.

Marta Kaczyńska – niezależna materialnie i z pozycją społeczną – nie tkwi w nieudanych związkach i odmawia bycia cierpiętnicą, czy choćby cichą i posłuszną żoną, jak życzyliby sobie wszyscy samozwańczy „obrońcy wartości rodzinnych”.

Magdalena Grzyb

Można oczywiście kpić z Marty Kaczyńskiej, można wyrzucać jej hipokryzję i obłudę, wszak jedyna córka Marii i Lecha Kaczyńskich lubi kreować się na moralizatorkę, obrończynię tradycyjnych wartości oraz katolickiego światopoglądu. Ale to banalne i powierzchowne spojrzenie na sprawę zostawmy Pudelkom i im podobnym.

Tak naprawdę Marta Kaczyńska jest prawdziwą wyemancypowaną feministyczną bohaterką, która rusza z posad patriarchalną logikę uczuć i którą wszystkie Polki (czyli my!) powinny na sztandarach nosić i naśladować. Nie Fridę Kahlo, co chlipała całe życie za mężem, który ją zdradzał. Nie Carrie Bradshaw, egocentryczną konsumpcjonistkę, nie Korę i jej serce wolności, nawet nie Marię Curie-Skłodowską, najbardziej wpływową kobietę w historii, ale właśnie Martę Kaczyńską!

Każdy kolejny mąż

Doświadczone życiem mądre kobiety wiedzą, że każdy kolejny mąż jest lepszy od poprzedniego. W czasach, gdy „tak trudno o męża”, dziesiątki tysięcy samotnych singielek w dużych miastach duszą łzy samotności w poduszce, rząd obmyśla program „Mąż plus”, by beztroskich kawalerów z miast obłożyć podatkiem od kawalerstwa, gdy tyle kobiet chciałoby mieć męża, a nie może go znaleźć, Marta Kaczyńska znalazła ich aż trzech! Gdy kobiety, które nawet mają chłopaka, nie mogą się niekiedy doprosić o ślub, a ich panowie „w lata je wpędzają”, Marcie udało się do tego przekonać aż trzech!

Jej odwaga w wymienianiu mężów na coraz lepsze modele, podążanie za głosem serca nieskrępowane żadnymi patriarchalnymi krępującymi kobiece uczucia normami, odmowa trwania w relacjach bez miłości i ciągłe szukanie tej lepszej, tej prawdziwej umieszczają ją w panteonie feministycznych rewolucjonistek, które buntują się przeciw właściwemu naszej płci poddaństwu w sferze domowej, zrzucają kajdany opresji patriarchalnej i śmiało ruszają na poszukiwania lepszego losu! Marta Kaczyńska jest moją bohaterką – feministyczną heroiną na miarę naszych czasów!

Nowoczesna Matka Polka

Że macierzyństwo jest dla kobiety sensem życia, wiemy wszyscy. Zwłaszcza w Polsce, gdzie mit Matki Polki oraz kult Matki Boskiej wciąż organizują naszą zbiorową wyobraźnię, a rząd nie ustaje w wysiłkach, by kobiety do rodzenia nowych Polaków zapędzić, trudno uciec od naszej naturalnej roli. Dlatego nie ma się co wiązać z mężczyznami, z którymi sukcesu reprodukcyjnego odnieść nie można. Zdecydowanie rozsądniej jest to sprawdzić zawczasu, zanim sformalizujemy związek.

Można oczywiście pokpiwać z takiego podejścia, iż to takie obłudne i małomiasteczkowe, albo że katoliczka Marta Kaczyńska uważa najwyraźniej stosowanie antykoncepcji za większy grzech niż cudzołóstwo, jednak nie bądźmy małostkowi. Wiadomo, każda kobieta pewniej się czuje w związku małżeńskim niż ordynarnym konkubinacie, pomne słów premiera Morawieckiego, że mężowie rzadziej biją swoje żony niż konkubenci żyjący na kocią łapę. Rachunek jest prosty. Począć dziecko, a dopiero potem dać szansę mężczyźnie w roli męża – oto właściwa kolej rzeczy.

Kocha mężczyzn tak długo, jak chce – niekoniecznie na zawsze. Nie trzyma się ich kurczowo niczym pijawka, ale odważnie idzie za głosem serca. A do tego wszystkiego jeszcze realizuje się jako matka i z kiepskimi prognozami demograficznymi dla naszego narodu walczy osobiście. Nowoczesna emancypantka i patriotka.

Magdalena Grzyb

Konserwatyzm postmodernistyczny

Życie osobiste Marty Kaczyńskiej jest żywym dowodem na to, że losy i związki wielkich obrońców wartości rodzinnych są zaskakująco współczesne. Im głośniej krzyczą o powrocie do tradycyjnych wartości, tym bardziej widać, że tego powrotu już nie ma. Tradycyjne ideały małżeństwa i ról płciowych mają się nijak do realiów XXI wieku, a wejście w związek małżeński dla kobiety nie jest już niezbędne do przetrwania. Napięcie między instytucjami, promującymi tradycyjne rozumienie małżeństwa i podporządkowanie kobiet, a praktyką społeczną jest coraz wyraźniejsze.

Marta Kaczyńska – niezależna materialnie i z pozycją społeczną – nie tkwi w nieudanych związkach i odmawia bycia cierpiętnicą, czy choćby cichą i posłuszną żoną, jak życzyliby sobie wszyscy samozwańczy „obrońcy wartości rodzinnych”.

Nie kłania się naukom Kościoła, przeciwnie – to Kościół polski z ojcowską pobłażliwością swoje sztywne i mizoginiczne reguły nagina dla niej. Kocha mężczyzn tak długo, jak chce – niekoniecznie na zawsze. Nie trzyma się ich kurczowo niczym pijawka, ale odważnie idzie za głosem swego serca. A w tym wszystkim jeszcze realizuje się jako matka i kiepskimi prognozami demograficznymi dla naszego narodu walczy osobiście. Nowoczesna emancypantka i patriotka.

Jest może trochę postmodernistyczna w swoim katolicyzmie, konserwatyzmie, tradycjonalizmie i kultywowaniu wartości rodzinnych, ale cóż, nie ona jedna wśród zwolenników PiS-u.

 

Fot. wykorzystana jako ikona wpisu: Wikimedia Commons.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 503

(35/2018)
31 sierpnia 2018

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj