Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > Warszawska Nagroda Architektoniczna...

Warszawska Nagroda Architektoniczna po raz kolejny

Wojciech Kacperski

W dyskusji o architekturze współczesnej Warszawy bardzo często narzekamy na jej jakość. Dlatego właśnie powołano instytucję Warszawskiej Nagrody Architektonicznej, aby móc tę jakość podnosić.

W Warszawie buduje się na potęgę. Niestety, nie zawsze jest to architektura najwyższych lotów. Przez lata debatę o architekturze kształtował z jednej strony dyskurs branżowy – skoncentrowany wokół pism takich jak „Architektura-Murator” – z drugiej strony: prasa kolorowa, która w dużej mierze była skoncentrowana na pokazywaniu ładnych obrazków, niewiele mówiąc o wpływie architektury na miasto, mieszkańców itd. To swoiste zamknięcie architektów na dyskusję o architekturze na łamach jedynie branżowych i niekiedy dość hermetycznych magazynów było szkodliwe dla ich dziedziny.

Od jakiegoś czasu jednak rozmowa na jej temat nabrała pewnej dynamiki. Z jednej strony mamy środowiska aktywistów, którzy krytykują lub wspierają określone inwestycje. Z drugiej – mamy bardzo prężnie rozwijające się środowisko deweloperskie, które stara się możliwie jak najmocniej wpłynąć na opinię publiczną i pokazać swoje, nie zawsze korzystne dla miasta, realizacje w jak najlepszym świetle.

W Warszawie powstaje wyjątkowa architektura. Od lat to właśnie w stolicy architekci chcą budować swoje największe i najlepsze realizacje. Jednak w zalewie inwestycji, powtarzalnych osiedli mieszkaniowych, konieczna jest instytucja, która wyłoni te najbardziej udane. W okresie PRL-u taką funkcję pełnił konkurs organizowany przez „Życie Warszawy” na „Mistera Warszawy”, czyli najlepsze realizacje architektoniczne z tamtych czasów (między 1959 a 1980 rokiem). Nagroda ta była do tego stopnia popularna, że po dziś dzień niektóre budynki pozostały znane przede wszystkim z tego, że w którymś roku zostały „Misterem Warszawy”. Dziś podobną renomę chciałaby mieć Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Nagroda trochę o innym charakterze, jednak obejmująca także specjalną nagrodę publiczności.

W dotychczasowych edycjach nagrodę zdobyło już bardzo wiele obiektów – jak na przykład wieżowiec Cosmopolitan w kategorii „architektura mieszkaniowa” w ramach I edycji czy Muzeum Katyńskie jako architektura użyteczności publicznej w ramach II edycji. Nawiasem mówiąc, ten sam budynek  był również nominowany do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohego. Obecnie trwa głosowanie publiczności w ramach najnowszej, IV edycji. Wśród nominowanych są zarówno wieżowiec Złota 44 (który ostatecznie oddano do użytku dopiero w ostatnim roku), jak i kładka rowerowa pod mostem Łazienkowskim, czy też wystawa o Oskarze i Zofii Hansenach. Wszystkie nominowane obiekty zostały oddane lub publicznie pokazane (to w przypadku wydarzeń lub publikacji) po raz pierwszy w przeciągu ostatniego roku. Liczba zgłoszonych nominacji pokazuje, jak wiele buduje się w Warszawie i w jakim tempie, a także jak różnorodna jest oferta wydarzeń, które zahaczają swoją tematyką o architekturę.

Wśród nominowanych jest również publikacja na temat dobrych praktyk architektonicznych na przykładzie warszawskiego Żoliborza. Bardzo dobrze syntetyzuje ona istotę architektury żoliborskich kamienic i stanowi swoisty przewodnik po tej jednej z najpiękniejszych dzielnic Warszawy. Sporo nominacji dotyczy inwestycji, których inwestorem było Miasto Stołeczne Warszawa. To pokazuje po pierwsze, że miasto prowadzi rokrocznie wiele nowych projektów, a po drugie, że stara się dopilnować, aby miały one wysoki poziom wykonania (choć malkontenci mogą oczywiście powiedzieć co innego – że władze miejskie wykorzystują nagrodę do autopromocji).

Niezależnie jednak od tego, czy wśród nominowanych znajdziemy swoich faworytów, czy też nie, warto włączyć się w głosowanie , a także w dyskusję o warszawskiej architekturze, która jest potrzebna, ponieważ to, jakie budynki będą otrzymywać nagrody, może służyć jako drogowskaz dla przyszłych realizacji. Głosować na nagrodę publiczności można na stronie konkursu.

 

* Fot. wykorzystana jako ikona wpisu: Radek Kołakowski [ CC BY 4.0]; Źródło: Wikimedia Commons
** Powyższy tekst został zmieniony. W pierwotnej wersji błędnie napisaliśmy, że budynek Muzeum Katyńskiego zdobył prestiżową nagrodę Miesa van der Rohego. W rzeczywistości był do niej jedynie nominowany [14.09.2018].

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 505

(37/2018)
13 września 2018

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj