Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Czytając > Plejada kosmicznych ciekawostek....

Plejada kosmicznych ciekawostek. Recenzja książki „Niesamowity Wszechświat” [KL dzieciom]

Anna Anzulewicz

Karolina Bąkowska poświęciła się astronomii, ma doktorat z fizyki o tej specjalności. W książce „Niesamowity Wszechświat” razem z ilustratorką Asią Gwis zabiera młodych czytelników w niezwykłą podróż po meandrach kosmosu.

Już od najdawniejszych czasów ludzie próbowali jak najlepiej poznać otaczający ich świat. Nie tylko ten pod stopami, lecz również ten wznoszący się ponad głowami. Jakie pytania zadawali nasi przodkowie, wpatrując się w niebo? Być może zastanawiali się nad tym, dlaczego jest niebieskie albo dlaczego wschody i zachody słońca są czerwone? Co sprawia, że zmieniają się pory roku? Z pewnością ciekawiło ich, skąd się wzięły zaćmienia księżyca. Albo to, czy spadające gwiazdy spełniają życzenia. Dzięki wiekom obserwacji i niezwykłym postępom technologicznym ostatnich 150 lat, znamy odpowiedzi nie tylko na te, lecz także na znacznie trudniejsze pytania.

„Niesamowity Wszechświat” to przewodnik, który sprawnie oprowadza nas po meandrach kosmosu. Książka jest owocem współpracy Karoliny Bąkowskiej – astrofizyczki i popularyzatorki nauki – ze znakomitą ilustratorką Asią Gwis. Połączenie merytorycznego, a zarazem lekkiego języka z przepięknymi ilustracjami okazało się strzałem w dziesiątkę. „Niesamowity Wszechświat” jest nie tylko mądrą, ale również piękną opowieścią o planetach, gwiazdach, galaktykach, astronomach i astronautach.

Pozycja liczy prawie 140 stron, składa się z siedmiu rozdziałów podejmujących zróżnicowaną tematykę. Książkę wypełniają fakty i ciekawostki, które podane są w przyjazny czytelnikowi, obrazowy i dowcipny sposób. Aby ułatwić odbiór najważniejszych informacji, wybrane fragmenty tekstu zostały wyróżnione, dzięki czemu czytelnik łatwiej może poruszać się po lekturze. Książka zawiera też całą plejadę ciekawostek. Dowiadujemy się z niej na przykład, że Merkury ma zmarszczki, Jowisz pełni rolę kosmicznego odkurzacza, a Mars z pewnością spodobałby się himalaistom. Co najważniejsze, dzięki lekturze już nigdy nie pomylimy astronoma z astrologiem!

W „Niesamowitym Wszechświecie” znajdziemy również obszerną listę praktycznych porad na temat tego, jak bezpiecznie patrzeć na słońce, czego szukać na letnim niebie i jak przygotować się do obserwacji gwiazd w zimie. Autorka przemyca ważne treści dotyczące tego, w jaki sposób przebiega rozwój nauki, a także pokazuje rolę kobiet w astronomii i wskazuje, że nierzadko ich osiągnięcia bywają niezauważone albo przypisywane mężczyznom.

Znaczna ilość tekstu i zagęszczenie informacji sprawia, że jest to raczej książka dla starszych dzieci, które już biegle czytają. Nie mam wątpliwości, że „Niesamowity Wszechświat” to znakomita propozycja również dla dorosłych. Dzięki podziałowi na zorganizowane tematycznie rozdziały i podrozdziały, lekturę można wygodnie rozłożyć na krótsze fragmenty.

Imponująca specjalistyczna wiedza autorki, jej doświadczenie w popularyzacji nauki, a także przebijająca z każdej stronicy miłość do astronomii sprawiły, że udała się bardzo trudna rzecz – powstała książka, która jest wypełniona po brzegi fascynującymi informacjami i która jednocześnie pozwala w łatwy sposób zrozumieć prezentowane treści dzięki plastycznym porównaniom i znakomitym ilustracjom.

Serdecznie zapraszam do niezwykłej kosmicznej podróży z książką Karoliny Bąkowskiej i Asi Gwis. Jest to książka piękna i fascynująca. Tak jak nasz wszechświat.

 

Książka:

Karolina Bąkowska, „Niesamowity Wszechświat”, il. Asia Gwis, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.

Rubrykę redaguje Paulina Zaborek.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 538

(17/2019)
30 kwietnia 2019

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj