Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > [Po 11 listopada]...

[Po 11 listopada] Święto Niepodległości powinni obchodzić wszyscy

Katarzyna Kasia

11 listopada 1918 to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: niezależnie od tego, jak oceniamy dziedzictwo II RP i meandry jej historii, dzień odzyskania niepodległości uznajemy za święto ważne i radosne. Dlatego powinni obchodzić je wszyscy, niezależnie od barw politycznych.

W Warszawie odbył się wielki marsz pod hasłem „Za wolność waszą i naszą” organizowany przez Koalicję Antyfaszystowską, Akcję Demokrację, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Rok Antyfaszystowski, Antyfaszystowską Warszawę, Studencki Komitet Antyfaszystowski i wiele innych mniejszych grup. Kolorowy, roztańczony pochód przeszedł przez miasto, pod hasłami tolerancji, równości, solidarności i różnorodności. Głośno zabrzmiały postulaty ekologiczne oraz wezwanie do solidarności z Rożawą. Na transparentach można było przeczytać: „śmierć wrogiem ojczyzny”, „osoby wszystkich gatunków przeciw faszystom”, „Polska dla buziaków”, „kobieta życie wolność” czy „prekariuszki wszystkich krajów, łączcie się”. Na szczególną uwagę zasługiwały ogromne, kolorowe flagi, których autorki i autorzy w różny sposób zinterpretowali jeden z najbardziej nośnych symboli sprzeciwu wobec wojny, faszyzmu i nacjonalizmu, trzy strzały.

Fot. Katarzyna Kasia

Oprócz marszu, w stolicy miały miejsce liczne imprezy: można było zwiedzać czołgi albo wziąć udział w Biegu Niepodległości. Świętowała zresztą cała Polska – najsłodziej z pewnością było w Poznaniu, gdzie zgodnie z tradycją dnia Św. Marcina, 11.11., wszyscy delektowali się słodkimi rogalami z makiem. Niezależnie od regionalnych różnic, obchody Dnia Niepodległości przebiegły w radosnej atmosferze, chociaż nigdy dość przypominania o tym, co najbardziej Rzeczypospolitej zagraża: o faszyzmie, nacjonalizmie i wewnętrznych konfliktach.

Odbył się też podobno jakiś „Marsz Niepodległości”, ale nie ma co pisać o wspieraniu nacjonalizmu w czasach, kiedy walka z nim jest najważniejszym obowiązkiem myślącego człowieka.

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 566

(46/2019)
12 listopada 2019

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj