Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Czytając > Lama dla każdego!...

Lama dla każdego! Recenzja książki „Lama mania” [KL dzieciom]

Magdalena Furmanik-Kowalska

Świat pokochał lamy. Spotkamy je wszędzie – pod postacią maskotek, breloczków, papierniczych gadżetów, na ubraniach. Co takiego jest w tym wysokim, spokojnym acz upartym zwierzęciu, że zawładnęło naszą wyobraźnią? O tym traktuje „Lama mania” Françoise de Guibert.

Czy wiesz, że lamy żyją w miejscu, gdzie w dzień temperatura jest jak w lecie, a nocą spada do -25oC? A do tego są one jednymi z najbardziej ekologicznych zwierząt na świecie? Aby dowiedzieć się, co to znaczy, a także znacznie więcej o tych niezwykłych stworzeniach, polecam sięgnąć po „Lama manię”

Ta francuska książka autorstwa Françoise de Guibert, opublikowana ostatnio po polsku przez Wydawnictwo Muchomor, zaciekawi nie tylko młodego fana/młodą fankę lam. Choć adresowana jest do dzieci w wieku od 6 lat, zapewniam, że przykuje uwagę także tych młodszych, przedszkolaków, jak i młodzieży.

Uwaga: jak odróżnić lamę od alpaki? Po uszach – uszy lamy mają kształt banana.

Kompleksowa wiedza o tych pięknych czworonogach jest w tej publikacji przekazywana w prosty i czasami zabawny sposób. Nie przesycona zbędnymi detalami i nie przytłaczająca nadmiarem tekstu na jednej stronie. Przybliża czytelnikom sekrety życia lam od opisu warunków ich życia, sposobów obrony przed drapieżnikami, przez charakterystykę opieki nad potomstwem, zasad troski o pastwiska, współpracy z człowiekiem, po historię wędrówki lam do Europy.

W publikacji opisano również inne gatunki zwierząt żyjące na tych samych obszarach co lama, a także jej kuzynków i kuzynki. Informacji jest mnóstwo, ale czyta się je z wielkim zaciekawieniem.

Lamy nie depcą ziemi, bo zamiast kopyt mają dwie chronione pazurami poduszki. Dzięki temu mogą się paść na różnych terenach.

Oprócz dobrze skomponowanej treści największą wartością tej książki są jej ilustracje. Wykonała jej Anne-Hélène Dubray [1], autorka między innymi książeczki „L’Alphabet cocasse et illustré” [Zabawny i ilustrowany alfabet]. Francuska artystka wypracowała swój rozpoznawalny styl, który charakteryzuje się rysunkiem delikatnym, miękkim, stylizowanym na dziecięcy oraz stosowaniem jednolitej, płaskiej plamy barwnej o intensywnej barwie. Widoczne są w nim inspiracje fowizmem, zwłaszcza twórczością Henry’ego Matisse’a. „Lama mania” utrzymana jest w takiej stylistyce.

Bohaterki książki występują w niej zatem w kolorze ceglastym bądź lawendowym. Krajobraz może być w również zilustrowany w fioletach. Nie odbiera to jednak zupełnie realizmu ukazanym lamom. Udało się bowiem artystce oddać znakomicie ruch ich ciał, a także różnorodną mimikę tych zwierząt (lamy znane są ze swojej bogatej ekspresji). Wywołują sympatię i przyciągają uwagę.

Lamy są królami min! Specjaliści radzą obserwować ich uszy: postawione pionowo – zwierzę czuwa, położone do tyłu – jest zaniepokojone i może zacząć pluć.

„Lama mania”, choć z pozoru wydaje się „dziewczyńską” książką, ze względu na kolorystykę i temat, jest propozycją interesującą dla wszystkich dzieci. Ciekawe treści, znakomite ilustracje i gwarancja na przyjemnie spędzony czas! Lama dla każdego!

Przypis:

[1] Przykładowe prace artystki można obejrzeć na jej stronie: [https://annehelenedubray.fr/].

 

Książka:

Françoise de Guibert, „Lama mania”, il. Anne-Hélène Dubray, przeł. Katarzyna Radziwiłł, wyd. Muchomor, Warszawa 2021.
Proponowany wiek odbiorcy: 5+

 

Rubrykę redaguje Paulina Zaborek.

 

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 638

(13/2021)
30 marca 2021

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj