Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > „Kultura Liberalna” bez...

„Kultura Liberalna” bez wsparcia Ministerstwa Kultury – pilna prośba do Darczyńców

Redakcja „Kultury Liberalnej”

„Kultura Liberalna” istnieje od trzynastu lat. Zajmujemy się polską i zagraniczną kulturą, prowadzimy wywiady z intelektualistami z Polski i całego świata. Jak wielu innym wartościowym podmiotom, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmawia nam dotacji dla czasopism. W tej sytuacji – prosimy o Państwa wsparcie.

Szanowni Państwo!

„Kultura Liberalna” nie może już liczyć na przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacje dla czasopism. Ministerstwo nie uwzględniło nas w dzielonej na kilkadziesiąt podmiotów puli około 3 milionów złotych. Z ogłoszonych właśnie wyników konkursu można wyciągnąć wniosek, że decyzje o finansowaniu przebiegają według klucza politycznego, a nie merytorycznego.

Jak informuje MKiDN, „celem programu jest wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych, zarówno tych o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji, jak i tych, które uzyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach”.

„Kultura Liberalna” istnieje od trzynastu lat. W każdy wtorek wydaje nowy numer tygodnika, a codziennie na naszej stronie ukazują się nowe komentarze oraz rozmowy w formie tekstów czy wideopodcastów.

Jesteśmy tygodnikiem idei, prowadzimy wywiady z intelektualistami z całego świata. Komentujemy w pogłębionej formie bieżące wydarzenia polityczne. Śledzimy i opisujemy ambitne wydarzenia kulturalne. Publikujemy recenzje. Organizujemy debaty. Wydajemy książki. Bez wątpienia spełniamy kryterium znaczącego ogólnopolskiego czasopisma kulturalnego o ugruntowanej pozycji.

Z puli, którą rozdziela ministerstwo, nie było nam jednak dane skorzystać. Biorąc pod uwagę powyższe warunki konkursowe, jak i inne odrzucone wnioski oraz te przyjęte, jesteśmy skłonni uznać, że podział pieniędzy odbywa się według kryteriów politycznych, a nie ze względu na dorobek czy status opiniotwórczy. Nie powinno nas to dziwić – ale chcemy, żeby wciąż dziwiło. Zgoda na to, że państwo jest upartyjnione, oznaczałaby, że nasza misja dążenia do pluralizmu debaty publicznej czy pilnowania standardów rządów prawa w Polsce nie ma sensu. Dlatego regularnie i konsekwentnie składamy wnioski o dofinansowanie naszej działalności przez państwo, mimo że spodziewamy się decyzji odmownej.

W tej trudnej politycznie sytuacji szczególnie ważne jest dla nas wsparcie od naszych Czytelników. Bez Państwa nasza działalność jest niemożliwa. Udostępniamy nasze teksty, podcasty i wideopodcasty za darmo. Nie zamieszczamy reklam. Możecie nas wesprzeć, przekazując 1 procent ze swoich podatków na naszą działalność, dołączając do grona Patronek i Patronów albo stałych darczyńców.

Jesteśmy wdzięczni naszym Darczyńcom. Liczymy, że zostaniecie z nami!

Zespół „Kultury Liberalnej”

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 684

(7/2022)
18 lutego 2022

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj