0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > Czy szokująca agresja...

Czy szokująca agresja Putina obudzi Zachód?

Ewa Nosarzewska

Według Putina największą katastrofą geopolityczną jego czasów był rozpad ZSRR. W ramach rosyjskiej zemsty, taką tragedią ma być dla nas rozpad dotychczasowego ładu międzynarodowego, w tym upadek liberalnej demokracji.

Dziś można powiedzieć, że było wiele sygnałów. Retoryka Kremla – skierowana tak do rosyjskich odbiorców, jak i do opinii publicznej poza Rosją – stawała się od lat coraz bardziej mocarstwowa i antyzachodnia. Ukraina była w tej narracji stale obecna jako część nacjonalistycznego, wielkorosyjskiego, autorytarnego projektu reżimu Putina. W tym sposobie myślenia nie było miejsca na Ukrainę, która prowadziłaby politykę niezależną od Rosji i odniosła gospodarczy sukces.

Wedle słów prezydenta Rosji największą katastrofą geopolityczną jego czasów był rozpad ZSRR. W ramach zemsty i przez analogię – dla nas, ludzi Zachodu, taką tragedią ma być rozpad istniejącego ładu międzynarodowego, w tym upadek liberalnej demokracji.

Według wyobrażeń Władimira Putina, Rosja nie może pogodzić się z dołączeniem dawnych państw bloku wschodniego do NATO czy Unii Europejskiej. Jak głosi memorandum opublikowane niedawno przez Rosję, Putin domaga się powrotu relacji międzynarodowych do rzeczywistości sprzed 1997 roku – wtedy zawarto porozumienie o współpracy i bezpieczeństwie między Federacją Rosyjską z Sojuszem Północnoatlantyckim. Skoro według Putina takiej współpracy być nie może – dla nas też nie ma powrotu do lat dziewięćdziesiątych i będziemy rozszerzającym się Sojuszem.

Putin doszedł do władzy za późno, dlatego nie mógł sabotować drogi na Zachód krajów bałtyckich oraz tych z Europy Środkowej. Lecz w 2004 roku, kiedy był już prezydentem, a Ukraina wybrała drogę w tym samym kierunku, przelała się czara goryczy. Wydarzenia na kijowskim Majdanie z zimy 2013/2014 były dla Putina jak koszmarny sen.

Odpowiedzią Kremla była wojna propagandowa i ta zupełnie realna, trwająca od 2014 roku na wschodzie Ukrainy – aneksja Krymu, utworzenie i wspieranie samozwańczych republik w ukraińskich obwodach ługańskim i donieckim. Była nią także aktywność militarna w Gruzji czy Syrii, zacieśnianie zależności Białorusi od Rosji oraz wzmożona działalność dezinformacyjna między innymi w krajach Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i na Bałkanach.

Dziś Ukraina jest na pierwszej linii frontu, a Władimir Putin wyłożył karty na stół. Moskwa zaskoczyła wielu komentatorów – nie zdecydowała się na powolne militarno-gospodarcze dręczenie Ukrainy i dalsze podminowywanie liberalizmu w Europie i USA. Zamiast tego, Rosja dokonała inwazji na Ukrainę i otwarcie prowadzi wojnę w Europie, a ryzyko agresji, będące dotąd codziennością dla Ukrainy i krajów kaukaskich – dziś staje się bardziej realne w krajach nadbałtyckich i w Europie Środkowej.

Zachód zbyt długo ignorował prowokacje Putina. Prowadzona przez niego dotąd „wojna hybrydowa” okazała się zbyt nieczytelna, podobnie jak wulgarna wizja historii przedstawiana w jego wystąpieniach. Czy otwarty atak na Ukrainę będzie wystarczającym szokiem, aby obudzić Zachód i skłonić go do bardziej zdecydowanych działań wobec reżimu Putina?

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 685

(8/2022)
24 lutego 2022

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj