0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > Głównym wrogiem Putina...

Głównym wrogiem Putina jest demokracja

Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin

Putin zaatakował nie tylko Ukrainę. Putin zaatakował Zachód. Czyli nas wszystkich. Chce cofnąć czas, zdusić znienawidzone wartości, demokrację, wolność, prawa obywatelskie.

O wojnie Rosji z Zachodem mówi się od lat. Tyle że miała to być wojna inna niż te, które znamy z historii. Polegać miała na sianu chaosu i destabilizacji, manipulacjach, budzeniu niepokojów społecznych. To wojna, która już trwa, o czym mówili co jakiś czas eksperci. Wskazywali oni na armie trolli internetowych, opisywali też scenariusze cyberataków, które nie polegałyby na zrzucaniu bomb, tylko odcinaniu państw od prądu.

Wybuchła jednak wojna konwencjonalna. Wojsko rosyjskie wkroczyło na terytorium Ukrainy, zaatakowało rakietami obiekty w ukraińskich miastach. Poprzedziło ją wystąpienie agresora, Władimira Putina, które nie pozostawiało złudzeń w kwestii tego, co się dzieje. Rosyjski przywódca otwarcie zaatakował suwerenne państwo.

Zaatakował państwo europejskie, z aspiracjami przystąpieniado UE i NATO. 62–73 procent Ukraińców (w zależności od badań) popiera przystąpienie do NATO, 68 procent – do Unii Europejskiej.

Jak przekonuje ukraiński publicysta Mykoła Riabczuk, Putin atakuje Ukrainę nie dlatego, że czuje się zagrożony przez NATO, o którym wciąż mówi. W rzeczywistości czuje się zagrożony przez wolną, demokratyczną i zamożną Ukrainę, która swoim istnieniem podważa putinizm, pokazując Rosjanom, że alternatywny, europejski model rozwoju jest możliwy.

Dlatego powiedzieć, że Putin zaatakował Ukrainę, to za mało. Putin zaatakował Zachód. Czyli nas wszystkich. Chce cofnąć czas, zdusić znienawidzone wartości, demokrację, wolność, prawa obywatelskie. Chce nam pokazać, że to jest nic nie warte. Że jak pomyślimy sobie za dużo, to rosyjski niedźwiedź wstanie i przywróci porządek.

Nie on jeden ma imperialne marzenia. Walczące o dominację w swoim regionie Chiny mogą pomóc mu zasiać chaos na całym świecie.

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 685

(8/2022)
24 lutego 2022

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj