Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > Pomoc humanitarna dla...

Pomoc humanitarna dla Ukrainy. Co możesz zrobić

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Uchodźcy, którzy przyjeżdżają do Polski, potrzebują pomocy wszelkiego rodzaju – medycznej, rzeczowej czy mieszkaniowej. Część z tych spraw bierze na siebie państwo i samorządy, jednak my, obywatele, też pomagamy.

Poniżej lista sprawdzonych adresów, pod którymi można zaoferować swoją pomoc. To nie wszytko, takich miejsc, organizacji czy grup jest znacznie więcej. Przedstawiamy część z nich.

 

Wpłacając pieniądze

Polski Czerwony Krzyż. Organizuje zbiórki pieniężne oraz rzeczowe. Dane na temat zbiórki pieniędzy można znaleźć na stronie https://pck.pl/.

Ukraiński Dom w Warszawie. Koordynuje pomoc wszelkiego rodzaju. Środki pieniężne można wpłacić na konto podane na tej stronie: https://ukrainskidom.pl/.

Stowarzyszenie Homo Faber. Koordynuje pomoc finansową, rzeczową, wolontariat, kontaktuje uchodźców z osobami, które chcą zaoferować im zakwaterowanie. Informacje na stronie https://www.hf.org.pl/ao/index.php?id=2553.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Organizacja pozarządowa świadcząca pomoc humanitarną poza granicami Polski, na przykład koordynuje ewakuację ludności, organizuje pomoc psychologiczną dla dzieci. Wpłat można dokonywać przez stronę https://pcpm.org.pl/.

Fundacja Pomagam.pl. Pieniądze mają trafić na fundusz solidarnościowy, który zasili ukraińskie organizacje zajmujące się pomocą humanitarną. Wpłat można dokonywać na zbiórkę #solidarnizUkrainą za pośrednictwem strony https://pomagam.pl/solidarnizukraina.

Caritas. Katolicka, kościelna organizacja charytatywna. Pieniądze można wpłacać na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA

 

Przekazując pomoc rzeczową

Lokalne oddziały PCK przyjmują żywność, kosmetyki i środki opatrunkowe. Szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie https://pck.pl/zbiorka-darow-rzeczowych-dla-uchodzcow-z-ukrainy/

Ukraiński Dom w Warszawie. Adresy zbiórek rzeczowych znajdują się na stronie https://ukrainskidom.pl/.

Stowarzyszenie Homo Faber. Informacje na stronie https://www.hf.org.pl/ao/index.php?id=2553

 

Przyjmując uchodźców

Ukraiński Dom w Warszawie. Pośredniczy między osobami, które potrzebują lokum, i tymi, które mogą je zaoferować. Formularz dla osób, które chcą przyjąć uchodźców, znajduje się na stronie https://ukrainskidom.pl/.

Stowarzyszenie Homo Faber. Kontaktuje uchodźców z osobami, które chcą zaoferować im zakwaterowanie. Informacje na stronie https://www.hf.org.pl/ao/index.php?id=2553

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło stronę pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc dla osób uciekających z Ukrainy.

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 685

(8/2022)
28 lutego 2022

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj