Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > Jak dobrze żyć....

Jak dobrze żyć. Dziesięć kocich porad

John Gray

Publikujemy fragment książki Johna Graya „Kocia filozofia”, która właśnie ukazuje się w Polsce w serii Biblioteka Kultury Liberalnej.

Koty nie mają powodu, żeby uczyć ludzi, jak żyć, a gdyby miały, z pewnością nie głosiłyby żadnych przykazań. Można jednak sobie wyobrazić, że kot udziela nam paru wskazówek, jak żyć mniej nieporadnie. Nie oczekiwałby oczywiście, że będziemy się do nich stosować. Przekazałby nam je w formie zabawy, w ramach rozrywki dla siebie samego oraz istot ludzkich, które je otrzymają.

 

1

Nigdy nie staraj się przekonać człowieka,
że powinien postępować rozsądnie

 

Przekonywanie ludzi, że mają być racjonalni, jest równie skuteczne jak przekonywanie kotów, żeby przeszły na weganizm. Ludzie za pomocą rozumu usiłują utrzymać w mocy to, w co chcą wierzyć, znacznie rzadziej zaś próbują się przekonać, czy to, w co wierzą, jest prawdą. Nie jest to sytuacja najszczęśliwsza, ale ani ty, ani nikt inny nic na to nie poradzicie. Jeśli ludzki brak rozsądku cię frustruje lub jest dla ciebie groźny, idź w swoją stronę.

 

2

Niemądrze jest narzekać,
że ma się za mało czasu

 

Jeśli sądzisz, że masz za mało czasu, oznacza to, że nie umiesz właściwie go spędzać. Zajmuj się tym, co służy obranemu przez ciebie celowi i sprawia ci przyjemność. Żyjąc w ten sposób, będziesz mieć mnóstwo czasu.

 

3

Nie szukaj sensu w cierpieniu

 

Jeśli jest ci źle, możesz znaleźć ukojenie w swoim nieszczęściu, istnieje jednak ryzyko, że uczynisz z niego sens swojego życia. Nie przywiązuj się do własnego cierpienia i unikaj osób, które tak postępują.

 

4

Lepiej być obojętnym wobec innych
niż czuć przymus miłości

 

Mało który ideał uczynił tak wiele szkód jak przekonanie o powszechnej miłości. Lepiej pielęgnować w sobie obojętność, która się czasem przeobraża w życzliwość.

 

5

Zapomnij o pogoni za szczęściem,
a być może je znajdziesz

Nie znajdziesz szczęścia, goniąc za nim, bo nie wiesz, co tak naprawdę by cię uszczęśliwiło. Rób to, co cię najbardziej interesuje, a zaznasz szczęścia, nawet o tym nie wiedząc.

 

6

Życie nie jest opowieścią

 

Jeśli uznasz, że twoje życie układa się w historię, będziesz próbować ją pisać do końca. Nie wiesz jednak, jak zakończy się twoje życie ani co się przed jego końcem zdarzy. Lepiej wyrzucić scenariusz. Prawdziwe życie jest więcej warte niż wszelkie układane przez ciebie historie.

 

7

Nie bój się ciemności,
bo noc kryje wiele skarbów

 

Nauczono cię najpierw myśleć, a dopiero potem działać, co często jest słuszne. Działanie pod wpływem chwilowego impulsu bywa zaledwie podążaniem za bezmyślnie przyjętą mizerną filozofią. Czasem jednak lepiej iść za przeczuciem migoczącym w ciemności – nigdy nie wiesz, dokąd cię zaprowadzi.

 

8

Śpij dla radości spania

 

Spanie tylko po to, żeby wydajniej pracować po obudzeniu, to żałosny sposób życia. Śpij dla przyjemności, nie z wyrachowania.

 

9

Strzeż się każdego,
kto obiecuje ci szczęście

Ci, którzy oferują ci szczęście, robią to po to, żeby zmniejszyć własną udrękę. Twoje cierpienie jest im niezbędne, bo bez niego ich życie miałoby mniej sensu. Nie ufaj ludziom, którzy twierdzą, że żyją dla innych.

 

10

Jeśli nie zdołasz żyć nieco bardziej po kociemu,
wróć bez żalu do świata ludzkich rozrywek

 

Życie po kociemu oznacza, że nie chce się od życia niczego więcej, niż się ma. Oznacza to brak perspektywy pocieszenia, co może okazać się zbyt trudne. W takim wypadku spróbuj się zaangażować w jakąś staroświecką religię, najlepiej taką z licznymi rytuałami. A jeśli nie znajdziesz odpowiedniej, zatrać się w zwykłym życiu. Ekscytacja i rozczarowanie romantycznej miłości, pogoń za pieniędzmi i ambicją, rozgrywki polityczne i szum wiadomości wkrótce zagłuszą poczucie pustki.

Z języka angielskiego przełożyła Agnieszka Wilga

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 728

(52/2022)
20 grudnia 2022

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj