Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > Niezwykły nauczyciel. Wymagający....

Niezwykły nauczyciel. Wymagający. Czasem strasznie irytujący

Kaja Sztandar-Sztanderska

Paweł do uczenia podchodził z pasją i bezkompromisowo. Jego zajęcia były prawdziwą szkołą myślenia. Wątpię, czy są jeszcze seminaria, na których tyle się czyta i na których czyta się tak dokładnie. Oby!

Paweł Śpiewak był niezwykłym nauczycielem. Wymagającym. Zabawnym. Czasem strasznie irytującym. Ciut próżnym i rubasznym. Rozdającym głaski. Tworzącym hierarchie. Smakującym życie. Mam go przed oczami, jak nie chce przerywać zażartej dyskusji w sali seminaryjnej i wymyka się przez otwarte drzwi do salki obok, by zapalić papierosa na zapleczu. Słyszę jego „przynajmniej ja tak to czytam” – frazę, po której w pewnym momencie można było poznać jego uczniów. Choć czasem mówiliśmy jak on, czytaliśmy jak on, zgadywaliśmy, na co zwróci uwagę i jaką zaproponuje interpretację, to nikt z nas nie mógł podrobić Śpiewakowego gestu: gdy przemawiał, często podnosił swój zakrzywiony palec wskazujący. Dużo się przy tym śmiał.

Szkoła myślenia

Paweł dzielił się z nami szczodrze swoimi myślami i czasem. Poza seminariami na Karowej, spotykaliśmy się na seminariach domowych i wyjazdowych. Dawał nam tak dużo, że dopiero później, gdy sama zaczęłam uczyć na uniwersytecie, dotarło do mnie, jaki to był wyjątkowy dar. Dawno z nim nie rozmawiałam, ale wyobrażam sobie, że nie podobałby mu się kierunek reform w świecie akademickim: nacisk na miejsce, a nie na treść publikacji, traktowanie uczenia jako czasochłonnego zajęcia, przeszkadzającego w karierze naukowej. 

Paweł do uczenia podchodził z pasją i bezkompromisowo. Jego zajęcia były prawdziwą szkołą myślenia. Wątpię, czy są jeszcze seminaria, na których tyle się czyta i na których czyta się tak dokładnie. Oby! Nie pochwalał niekonsekwencji. Kazał nam myśleć do końca. Nieśpiesznie. Lubił myśleć w rozmowie, w dyskusji, czasem polemicznej, prowokującej, ale nigdy bezosobowej. Uczyliśmy się z nim, od niego lub przeciw niemu. Był tak wyrazistą postacią, że skłaniał do zadawania pytań i szukania własnej ścieżki. 

Widzę wiele osób, które seminaria Pawła ukształtowały. Wtedy jeszcze dzieciaki o wielkich ambicjach i marzeniach. Teraz osoby uznane w akademii, dziennikarstwie, polityce, sztuce i bóg wie, gdzie jeszcze. Może nadal ciut przemądrzałe i autoironiczne. A cząstka jego jest w nas.

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 743

(14/2023)
8 kwietnia 2023

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj