Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Czytając > Trzy książki z...

Trzy książki z ćwiczeniami wspierające dzieci w budowaniu odporności psychicznej [KL dzieciom]

Anna Anzulewicz

Tematyka dbania o zdrowie psychiczne jest obecna w poradnikach dla dorosłych od wielu lat. Coraz więcej pozycji jest dostępnych również dla dzieci, jednak ich merytoryczna jakość bywa różna. Często nie mamy pewności, czy po daną publikację warto sięgnąć i czy zawarte w niej treści mają podparcie w nauce. W przypadku książeczek oferowanych przez wydawnictwo ToTamto, o jakość nie musimy się obawiać. Prezentujemy trzy dni z nich, które szczególnie zwróciły naszą uwagę.

 

„Uczucia. Ćwiczenia dla dzieci”, „Mindfulness dla dzieci w 10 minut” i „Pozytywne zachowanie. Ćwiczenia dla dzieci” to trzy książki – zeszyty ćwiczeń, których celem jest praktyczna pomoc dziecku w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym w budowaniu pozytywnych zachowań, nauce rozpoznawania swoich i cudzych emocji, radzenia sobie ze stresem i różnymi lękami. Są to pozycje warte polecenia pod każdym względem – rzetelne, znakomicie zilustrowane, napisane w prosty, ale nie nazbyt uproszczony sposób.

W „Uczuciach. Ćwiczeniach dla dzieci” znajdziemy pięćdziesiąt zadań, które wspierają rozumienie, nazywanie i regulację emocji. W piękny i przystępny sposób książka prezentuje uczucia, zarówno te podstawowe (radość, złość, strach, wstyd, smutek), jak i złożone (poczucie winy, zachwyt, nadzieja). Poszczególne ćwiczenia wspierają łączenie emocji z konkretnymi doznaniami w ciele, pomagają zrozumieć, dlaczego emocje się w nas pojawiają i dlaczego niektóre z nich są trudniejsze od innych. Co ważne, pozycja oferuje bogaty zestaw ćwiczeń pomagających w radzeniu sobie z emocjami, braniu za nie odpowiedzialności, nauczeniu się strategii regulacji emocji oraz korzystania ze wsparcia innych osób.

„Uczucia…” to nie tylko wspaniale ilustrowana, ale i bardzo mądra książka, która pozwala zrozumieć różne aspekty emocji. Nie mam wątpliwości, że skorzystają z niej nie tylko najmłodsi. 

„Mindfulness dla dzieci w 10 minut” oferuje bogaty zestaw ćwiczeń relaksacyjnych i medytacyjnych, które pomagają radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami, poprawiać koncentrację, wypracować sposoby odzyskiwania spokoju w trudnych sytuacjach, a nawet budować poczucie szczęścia. 

Mindfulness (zwana też praktyką uważności), to wywodząca się z buddyzmu praktyka medytacyjna, która została zaadaptowana przez zachodnią psychologię i terapię. Praktyka uważności oznacza skupienie swojej uwagi na bieżącym momencie i świadomym doświadczaniu obecnej chwili bez analizowania czy oceniania. Istotą mindfulness jest akceptacja tego, co dzieje się zarówno wewnątrz nas, jak i w otaczającym świecie. Co ważne, skuteczność mindfulness jest wsparta licznymi badaniami. Regularna praktyka uważności wspiera naukę akceptacji, radzenia sobie z trudnościami i redukowania poziomu stresu.

Ćwiczenia zaprezentowane w książce to zaadaptowane do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym klasyczne techniki uważnościowe. Znajdziemy tu liczne ćwiczenia oddechowe, a także zadania dotyczące trenowania wdzięczności, uważnego chodzenia i doświadczania teraźniejszości. Każde z zadań jest opatrzone wprowadzeniem, które pomaga zrozumieć jego cel, a czynności, które należy wykonać, są przedstawione w punktach, dzięki czemu mogą być wykonywane przez dziecko samodzielnie. 

Książeczka może być samodzielnie studiowana przez dzieci w wieku szkolnym, natomiast nie mam wątpliwości, że mogą z niej skorzystać zarówno starsze dzieci, jak i dorośli. Przedstawione treści są uniwersalne i mogą pomagać wszystkim, niezależnie od wieku.

W książce „Pozytywne zachowanie. Ćwiczenia dla dzieci” zebrano pięćdziesiąt ćwiczeń i ciekawych zabaw, które pomagają dzieciom trenować umiejętności społeczne, w szczególności związane z komunikacją, pomaganiem innym i budowaniem relacji. Są to ćwiczenia angażujące różne zmysły – czasem wymagają narysowania lub pokolorowania obrazka, wyobrażenia sobie czegoś, czy sięgnięcia po przedmioty codziennego użytku. W innych przypadkach wymagają wsparcia ze strony innych osób. Różnorodność ćwiczeń sprawia, że dziecko może decydować, na rozwijaniu jakiej umiejętności chce się skupić w danym momencie.

Ćwiczenia mogą być wykonywane samodzielnie przez dzieci, które potrafią samodzielnie czytać, natomiast skorzystają z nich również dzieci w wieku przedszkolnym, które mogą realizować ćwiczenia wspólnie z rodzicami, starszym rodzeństwem czy innymi bliskimi osobami. Książka może być też bardzo dużym wsparciem dla nauczycieli i innych osób, które chcą w pomysłowy i wspierający sposób planować zajęcia dla dzieci. 

 

Książki:

Diane Romo, „Uczucia. Ćwiczenia dla dzieci”, il. Marie Hermansson, przeł. Marzenna Rączkowska, wyd. ToTamto, Warszawa 2023. 

Proponowany wiek odbiorcy: 3+ (do samodzielnego korzystania 6+)

 

Maura Bradley, „Mindfulness dla dzieci w 10 minut”, il. Cait Brennan, przeł. Marzenna Rączkowska, wyd. ToTamto, Warszawa 2023.

Proponowany wiek odbiorcy: 6+ (3+ ze wsparciem dorosłych)

 

Stacy Spensley, „Pozytywne zachowanie. Ćwiczenia dla dzieci”, il. Elżbieta Śmietanka-Combik, przeł. Marzenna Rączkowska, wyd. ToTamto, Warszawa 2023.

Proponowany wiek odbiorcy: 3+ (do samodzielnego korzystania 6+)

 

Rubrykę redaguje Paulina Zaborek.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 759

(30/2023)
25 lipca 2023

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj